Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Fundatie imobil
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Fundatie imobil

Executarea subfundarii dispusa de instanta prin expertiza se poate face in regie proprie sau numai prin firma autorizata de specialitate?
Va rog daca cunoasteti jurisprudenta in domeniu sau leislatie
Cu multumiri anticipate
Curtea de apel a decis trimiterea spre rejudecare si stabiliarea contravalorii de refacere a fundatiei
In rejudecare s-a intocmit expertiza de catre un specialist structurist (MLPAT), proiect tehnic de executie,proiect ce a fost avizat de specialist.
Apoi expertul desemnat de instanta ( altul cecat cei mentionati mai sus),avand specializarea arhitectura, evaluare imobile, in baza expertizei MPLPAT si proiect a stabilit ca valoarea de subzidire este de.... lei concluzionand ca aceasta se poate face in regie proprie.
Intrebarea era daca se poate face in regie proprie sau numai prin firma autorizata de specialitate? De asemenea am solicitat un punct de vedere si daca cunoaste cineva jurisprudenta in acesta situatie sau legislatie
Se poate face si in regie proprie, cu respectarea prevederilor legale in ceea ce priveste executia, controlul, conducerea si asigurarea calitatii precum si receptia lucrarilor de constructii

legalmgm, utilizator