Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare sau dizolvare SRL ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare sau dizolvare SRL ?

Buna ziua,
Sunt impreuna cu sotul meu asociati si administratori cu puteri egale la un SRL infiintat in dec 2006
Nu am avut activitate deloc, dar nici un contabil care sa ne indrume si am neglijat sa depunem bilant si balanta
Noi credeam ca daca nu avem activitate nu avem ce sa depunem.Si acum am vazut ca aparem la Reg.Com. cu bilanturile nedepuse pe 2006 si 2007.
Intrebarea este cum ar trebui sa inchidem firma astfel incat sa nu achitam acel impozit forfetar?
Dizolvarea de comun acord?
Suspendarea pe 3 ani, poate vom folosi firma pana la urma?
Sau am mai auzit o varianta ca daca nu depui bilanturile te dizolva automat?
Mai putem depune bilanturile pe 0 acum, ce amenda ar trebui platita?
In cazul in care e o varianta mai rapida si mai ieftina, imi puteti spune , va rog, si pasii respectivi?
Multumesc anticipat, si scuze de atatea intrebari

Dumneavoastra nu puteti suspenda activitatea atat timp cat aveti contracte(leasing) in derulare.
Pentru 2AS
pe perioada suspendarii nu mai trebuie sa aveti nici venituri si nici cheltuieli
1 inchideti contul de la banca
2 telefoanele le puteti pastra pe firma si platiti facturile cu bani personali
3 nu se mai calculeaza amortizare
Referitor la declaratii contabilul ar trebui sa citeasca macar legea 82 a contabilitatii si legea 571 codul fiscal
Mentionez ca exista posibilitatea regimului derogatoriu , in acest sens trebuie sa formulati o cerere la adm financiara si sa primiti un raspuns favorabil Pentru mai multe detalii contabilul poate sa studieze M.O. nr. 593 din data de 08.07.2005 a fost publicat OMF nr. 864/2005 pentru aprobarea Procedurii privind regimul de declarare derogatoriu
Pentru aprobarea favorabile a cererii sunt destule conditii stipulate in OMF 864
Mult succes
Domnule Stoica, Va multumesc mult pentru informatiile furnizate si pentru promptitudinea raspunsului! Nu m-am lamurit insa ce fac cu banii existenti actualmente in contul firmei (incasari din 2009) daca il inchid, fiindca (din cate stiu eu), dividende in avans nu se pot plati? De aseemenea, ce fac cu impozitul pe masina firmei in perioada suspendarii? Il platesc din buzunarul propriu?
inchideti contul de la banca , banii raman in casieria unitatii adica la dvs
impozitele le platiti cu bani personali
Scurt, prompt si la obiect raspunsul dumneavoastra! FELICIRARI SI MII DE MULTUMIRI! Revoltator ca de la Finante nu am primit nicio solutie concreta la aceleasi intrebari cu aspect practic... Mi s-a recomandat doar sa citesc OMF 864/2005 ref. regimul derogatoriu si cu asta, basta!