Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit de nevoi personale cu ipoteca si riscul de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit de nevoi personale cu ipoteca si riscul de lichiditate

In luna mai 2008 am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca (in euro) la ING Bank.

In contract scrie asa:

Rata dobanzii folosita pentru calcularea primelor 12 rambursari: 7,25%, calculata ca suma intre:
Rata de referinta: 3,50%
Marja: 3,75%
Dobanda Anuala Efectiva (DAE): 7,99%

In ANEXA nr.3 - Calcularea dobanzii si a comisioanelor se specifica:
1. Rata de Referinta pentru acest Credit va fi rata interna de finantare a ING Bank aferenta unor fonduri pe 1 (un) an.
2. Valoarea marjei va ramane neschimbata pe intreaga durata a Creditului.

Acum, dupa 12 luni, conform contractului se recalculeaza rata dobanzii. Bineinteles ca am avut o surpriza neplacuta: rata a crescut cu 45 euro de la 361,55 la 407 in conditiile in care EURIBOR a scazut mult.

Am cerut sa mi se explice cum se calculeaza rata de referinta si am primit o foaie A4 nestampilata, nesemnata, pe care scrie:
rata de referinta = rata de piata + costul rezervei + 5%, unde:
rata de piata = rata de dobanda reprezentativa pentru perioada de finantare determinata si moneda creditului (de exemplu media EURIBOR la 12 luni, calculata pentru ultima luna calendaristica incheiata).
costul rezervei = costul suportat de ING Bank cu rezervele minime obligatorii stabilite de catre BNR.
5% reflecta riscul de lichiditate.

In primul an, rata de referinta a fost de 3,50%. In conditiile in care, rata de piata si costul rezervei nu pot avea valori negative (poate ma insel), problema apare la acest 5% care reflecta riscul de lichiditate.

Intrebarile mele sunt:
1. Unde pot gasi acest "risc de lichiditate" sa vad valorile din mai 2008 si aprilie - mai 2009? (de preferat din alta sursa decat ING Bank).
2.Cum pot afla formula de calculare a ratei de referinta in mai 2008?
3.Este legal sa se modifice formula de calculare a ratei de referinta pe parcursul contractului?

Precizez ca in contract nu este specificata nici unde formula de calculare a ratei de referinta.
salut,

si eu am aceasi situatie cu ING, si vreau sa iau atitudine fata de ei.
propunerea mea este sa ne strangem mai multi care ne aflam in aceasta situatie si sa-i dam in judecata pe motiv de contract abuziv.
Gasim un avocat bun si pe baza legii bancare sa gasim abuzurile din contract.
va rog sa ma sustineti si sa luam atitudine pentru ca nu este normal ce se intampla.
in toata lumea exista solutii de refinantare la dobanzi de 5 %.
nu e normal ca acest aceasta banca sa abuzeze de contract si sa te indatoreze 100 % din venituri cum este in cazul meu, si sa nu raspunda la solicitari de restructurare de credit.

eu m-am hotarat sa-i dau in judecata, bineinteles mergand pe un cap de acuzare bazat pe legea bancara.
haidet-i va rog sa va alaturati cei care sunteti in aceasta situatie.
multumesc!

mihai_das, utilizator
Acest articol, referitor la practicile bancare abuzive, incorecte cred ca v-ar ajuta sa stiti cum veti aborda problemele dvs. in materie:

www.avocatnet.ro/content/art...
www.avocatnet.ro/content/for...
Iuliana Cermak, Avocat
multumesc pentru linkuri, sunt foarte bune.
ce am cautat si nu am gasit este faptul ca in contractul meu cu ING imi specifica faptul ca daca vreau sa platesc anticipat o suma aceasta nu poate sa fie mai mica de 10.000 de euro.

conform legii, poate banca sa iti impuna o suma minima pe care sa o platesti anticipat ? este o clauza abuziva?

multumesc
mihai
Si eu sunt in aceeasi situatie si nu stiu exact care ar fi mai bine sa fac. Inca caut solutii. Exista cineva care a reusit ceva la OPC referitor la aceste abuzuri sau care i-a actionat in justitie?
multumesc
miana
miana2, utilizator
interventie moderator

Rog utilizatorii care au raspuns in acest topic si au scris denumiri de societati, sa le stearga, folosind optiunea editare.

Conform Regulamentului de postare, in acest forum se discuta ideea si nu persoana juridica.

Multumesc (anticipat) pentru colaborare.
Iuliana Cermak, Avocat