avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deduceri pentru copilul aflat in intretinere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deduceri pentru copilul aflat in intretinere

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:pt un angajat cu cim pe per nedet cu un copil in intretinere si care doreste sa il treca si pe al doilea copil in intretinere , in ac situatie la ce deduceri are dreptul?( val sumelor exacte)pt ca in sit. primului copil sal net este ac. nu apare nici o suma in plus. Cum se calculeaza? sau care este procedura?
Cel mai recent răspuns: kristinikk , utilizator 14:34, 19 Iunie 2014
Detalierea pentru un venit brut de 1.900 lei si bonuri de 180 lei este urmatoarea:

Pentru un copil in intretinere:

VB=1900 lei
-CAS: 10.5% x 1900=200
-CASS: 5.5% x 1900=105
-Somaj: 0.5% x 1900=10
=1585
-Ded. pers.: 350
+Tichete de masa: 180
=Venit impozabil: 1415
-Impozit: 226
=Venit net: 1359 + 180 (tichete de masa)

Pentru 2 copii in intretinere:

VB=1900 lei
-CAS: 10.5% x 1900=200
-CASS: 5.5% x 1900=105
-Somaj: 0.5% x 1900=10
=1585
-Ded. pers.: 450
+Tichete de masa: 180
=Venit impozabil: 1315
-Impozit: 210
=Venit net: 1375 + 180 (tichete de masa)
Ultima modificare: Miercuri, 18 Iunie 2014
kristinikk, utilizator
Calculele din mesajul anterior nu sunt corecte. Deducerea personala este o suma fixa, a carei valoare depinde de numarul de persoane aflate in intretinerea angajatului si de valoarea venitului brut realizat lunar.
Va dau mai jos corectiile:

Pentru un copil in intretinere:

VB=1900 lei
-CAS: 10.5% x 1900=200
-CASS: 5.5% x 1900=105
-Somaj: 0.5% x 1900=10
Venit net = 1900 - 200 - 105 - 10 = 1585
Deducere personala pt. venit=1900+180 = 2080 si un copil este de 170 lei
Baza calcul impozit = 1585 - 170 + 180 = 1595
Impozit = 1595 x 16% = 255
Salariu net = 1585 - 255 = 1330 + 180 (tichete de masa)

Pentru 2 copii in intretinere:

Venit net = 1900 - 200 - 105 - 10 = 1585
Deducere personala pt. venit=1900+180 = 2080 si 2 copii este de 210 lei
Baza calcul impozit = 1585 - 210 + 180 = 1555
Impozit = 1555 x 16% = 249
Salariu net = 1585 - 249 = 1336 + 180 (tichete de masa)

La venitul brut de 2080 lei, salariul net creste cu 1336 - 1330 = 6 lei prin marirea numarului de copii aflati in intretinere de la unul la doi.

Exemplu
Consideram un salariu brut de 1000 lei.
Deducerea personala fara persoane in intretinere este de 250 lei.
Deducerea personala cu 1 persoana in intretinere este de 350 lei. Cresterea cu 100 lei a deducerii inseamna ca angajatul ramane cu impozitul aferent in plus in mana 100 x 16% = 16 lei.
Deducerea personala cu 2 persoane in intretinere este de 450 lei.Cresterea cu 200 lei a deducerii inseamna ca angajatul ramane cu impozitul aferent in plus in mana 200 x 16% = 32 lei.

Deci castigul maxim in mana este de 16 lei pentru fiecare persoana aflata in intretinere.
Cu cat creste salariul brut, cu atat scad deducerile. La 3000 lei salariu brut deducerile sunt 0, de asemenea marea suma de 16 lei/persoana in intretinere se reduce la 0.
Multumesc mult de raspuns, vin cu precizarea ca sal net e 1900 deci brut 2700+180 bonuri de masa , iar din ce mi-ati explicat dvs constat ca pt suma de 2880 deducerea devine nesemnificativa iar in ac situatie nu ar fi mai bine sa trecem copii in intretinerea sotului care are sal brut 1400?
Ba da, va mai revin astfel cativa leuti din reducerea impozitului.
Corect!! Imi cer scuze. M-am grabit si am uitat ca este vorba de un salariu de peste 1.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul venit lunar bambi.2010 bambi.2010 va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza un bonus lunar acordat de angajator si de asemenea deducerea personala, intrucat am 2 copii in intretinere, si in ce mod ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)
Deducere 2017 marcelctin marcelctin buna ziua. va rog sa ma lamuriti cum se calcureaza corect deducerea, ma refer aici daca tichetele de masa intra sau nu in calculul deducerii. conform ... (vezi toată discuția)