avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ce inseamna \\"viciu de fabricatie\\"?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ce inseamna "viciu de fabricatie"?

Explicati-mi, va rog, ce inseamna "viciu de fabricatie", unde esre prevazut si ce consecinte atrage.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 19:21, 20 Iunie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Deci, ca o concluzie, viciul de fabricatie (e acelasi lucru cu viciu ascuns??) e foarte greu de dovedit si, in cazul in care se intampla acest lucru, se platesc despaguniri. Adica, daca X cumpara un motor de la Y si il vinde mai departe la Z, incazul unui viciu de fabricatie, raspunderea apartine lui Y (Producatorul) sau lui X care l-a cumparat de la producator si la vandut mai departe?
Ordonanta nr. 21/1992 privind protectia consumatorilor
(publicata in Monitorul Oficial nr. 212 din 28 luna 1992)

CAPITOLUL 1
Dispozitii generale
ART. 2
In sensul prezentei ordonante se intelege:
viciu ascuns: deficienta calitativa a unui produs livrat sau serviciu pres tat care, existind in momentul predarii ori executarii, nu a fost cunoscut si nici nu putea fi cunoscut de catre consumator prin mijloacele obisnuite de verificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie noua-probleme Veronica Popescu Veronica Popescu Buna ziua! In ianuarie 2008, am cumparat un apartament la parterul unui bloc de doua etaje nou construit. Investitorul respectiv a facut totul pe persoana ... (vezi toată discuția)
Am cumparat 3 masini pentru a le vinde ulterior si am constatat urmatoarele. nicoletaaaa nicoletaaaa Va expun situatia sub forma unei spete: X vinde 3 masini lui y -faimos pentru circulatia acestui fel de marfa. Masinile sunt livrate ,pretul platit pe ... (vezi toată discuția)