Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ce inseamna \\"viciu de fabricatie\\"?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ce inseamna "viciu de fabricatie"?

Explicati-mi, va rog, ce inseamna "viciu de fabricatie", unde esre prevazut si ce consecinte atrage.
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Deci, ca o concluzie, viciul de fabricatie (e acelasi lucru cu viciu ascuns??) e foarte greu de dovedit si, in cazul in care se intampla acest lucru, se platesc despaguniri. Adica, daca X cumpara un motor de la Y si il vinde mai departe la Z, incazul unui viciu de fabricatie, raspunderea apartine lui Y (Producatorul) sau lui X care l-a cumparat de la producator si la vandut mai departe?
Ordonanta nr. 21/1992 privind protectia consumatorilor
(publicata in Monitorul Oficial nr. 212 din 28 luna 1992)

CAPITOLUL 1
Dispozitii generale
ART. 2
In sensul prezentei ordonante se intelege:
viciu ascuns: deficienta calitativa a unui produs livrat sau serviciu pres tat care, existind in momentul predarii ori executarii, nu a fost cunoscut si nici nu putea fi cunoscut de catre consumator prin mijloacele obisnuite de verificare.