avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul varstei de pensionare pentru grupa a 2-a de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul varstei de pensionare pentru grupa a 2-a de munca

Ce vechime este necesara pentru a beneficia de pensie anticipata pentru o persoana (femeie) care a lucrat 16 ani, 11 luni si 9 zile in grupa a 2-a de munca, 6 ani fara grupa si 3 ani de facultate? varsta actuala: 57 de ani. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Daniela irena , utilizator 06:58, 9 Octombrie 2019
06. 03. 1962
22.03.1968
Buna ziua, am lucrat in grupa a doua de munca din octombrie 1988 pana in luna mai 1999.Sunt născute la 01 .1o.1965 si am 20 de ani vechime.As vrea sa stiu cand as putea sa ies la pensie pentru limita de vârstă, mai precis cu cat timp inainte de vârstă standard de pensionare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare doinatautan doinatautan Sunt născută pe 16.05.1957 iar pe data de 22.03.2012 am făcut 35 de ani de muncă (lucrez din 22.03.1977). Am lucrat şi 7 ani compleţi în grupa II-a de ... (vezi toată discuția)
Pensie emilia_57 emilia_57 Buna ziua,ma numesc cârneanu constanta,si doresc sa va intreb daca pot iesi la pensie,deoarece:am lucrat 28,3 ani cotizati,am si 14 ani de grupa a doua si ... (vezi toată discuția)
Pensie - cand si cat? andreidarius andreidarius Mama mea implineste anul acesta 57 de ani si are lucrati zi la zi 20 de ani, in conditii normale de munca. Cand se poate pensiona anticipat ( si cat pierde in ... (vezi toată discuția)