Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladiri si constructiile speciale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladiri si constructiile speciale

Buna ziua,
Potrivit art. 250 alin (1) pct. 6 din Codul Fiscal, pentru staţiile de transformare, nu se datorează impozit.
Va rog sa-mi spuneti daca pentru pentru acest tip de cladire se datoreaza taxa pe cladiri si in ce cuantum.
Multumesc.
marmih, utilizator
Va rog, mai am o neclaritate:
Norme Art. 296^35 Cod fiscal sunt aplicabile din 2014.
In anul 2012, cladirile scutite de la plata impozitului pe cladiri, conform Art. 250 Cod fiscal (6), intra in baza impozabila aferenta impozitului pe constructii (1,5%)?
Multumesc.

marmih, utilizator
marmih a scris:

Va rog, mai am o neclaritate:
Norme Art. 296^35 Cod fiscal sunt aplicabile din 2014.
In anul 2012, cladirile scutite de la plata impozitului pe cladiri, conform Art. 250 Cod fiscal (6), intra in baza impozabila aferenta impozitului pe constructii (1,5%)?
Multumesc.

Impozitul pe construcţii reglementat la TITLUL IX^3 din Codul fiscal a fost introdus de Ordonanţă de urgenţă 102/2013 la 01/01/2014.

Deci pt anul 2012 nu se datora acest impozit.
Da, am inteles.
Inca o data, multumesc.