avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladiri si constructiile speciale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladiri si constructiile speciale

Buna ziua,
Potrivit art. 250 alin (1) pct. 6 din Codul Fiscal, pentru staţiile de transformare, nu se datorează impozit.
Va rog sa-mi spuneti daca pentru pentru acest tip de cladire se datoreaza taxa pe cladiri si in ce cuantum.
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 11 August 2014
marmih, utilizator
Cel mai recent răspuns: marmih , utilizator 19:51, 20 August 2014
Va rog, mai am o neclaritate:
Norme Art. 296^35 Cod fiscal sunt aplicabile din 2014.
In anul 2012, cladirile scutite de la plata impozitului pe cladiri, conform Art. 250 Cod fiscal (6), intra in baza impozabila aferenta impozitului pe constructii (1,5%)?
Multumesc.

Ultima modificare: Marți, 19 August 2014
marmih, utilizator
marmih a scris:

Va rog, mai am o neclaritate:
Norme Art. 296^35 Cod fiscal sunt aplicabile din 2014.
In anul 2012, cladirile scutite de la plata impozitului pe cladiri, conform Art. 250 Cod fiscal (6), intra in baza impozabila aferenta impozitului pe constructii (1,5%)?
Multumesc.




Impozitul pe construcţii reglementat la TITLUL IX^3 din Codul fiscal a fost introdus de Ordonanţă de urgenţă 102/2013 la 01/01/2014.

Deci pt anul 2012 nu se datora acest impozit.
Da, am inteles.
Inca o data, multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare impozit pe constructii speciale toareanelia toareanelia SC cu activitate retransmisie programe tv ,cod caen6110 , are retea de cablu aerian montata pe stalpi proprietate ELECTRICA ,pentru aceasta retea SC datoreaza ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie pentru impozitul pe constructii speciale risteafl risteafl Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Lucrez la o benzinarie care in evidentele contabile,respectiv in contul 212-Constructii are ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe constructii speciale (taxa pe stalp) ORIONIMPEX ORIONIMPEX Am o firma care detine un spatiu comercial ,o hala ,unde este si sediul firmei ,unde nu se desfasoara niciun fel de activitate ,firma desfasoara o activitate ... (vezi toată discuția)