Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CEC in alb, garantie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CEC in alb, garantie

Lucrez de ceva vreme cu un client, care a mai avut intarzieri la plata, dar minore. La un moment dat, acum vreun an, crescand valorile, mi-a dat un cec in alb, doar semnat, sub forma de garantie. Am facut si un proces verbal de predare primire.
Datorita intarzierii mari la plata din ultima vreme i-am comunicat ca bag cec-ul in banca si intrerupem colaborarea. Dar, practic, mi-a cam ras in nas. Conform lui, cu noul cod penal, nu prea pateste nimic si mai pierd si timp si bani.
O sugestie va rog. Are dreptate? Ce sa fac?
Multumesc.
Si CEC-ul in alb este interzis de lege.
Din cate stiu constituie infractiune.
patrascu razvan a scris:

primitorul cecului in alb, cat si oricare dintre posesorii succesivi ai acestuia au dreptul de a completa instrumentul respectiv cu mentiunile cerute din Legea asupra cecului, conform intelegerilor care au avut loc anterior intre semnatarii cecului, fara a mai fi necesara interventia tragatorului.

Noțiunea de „cec în alb” în sensul Legii 59/1934 se referă la transmiterea cecului prin gir la alte persoane. Este valabil un astfel de cec dacă nu are completat numele beneficiarului, fiind vorba despre un cec „la purtător” (art. 15 - 25 din L 59/1934).

Cu privire la necompletarea sumei nu este nici o prevedere în legea respectivă din care să rezulte că un astfel de cec ar fi valabil.
Cu atât mai mult, nici din punctul de vedere al obligațiilor civile sau comerciale nu ar fi permis ca un creditor să poată condiționa pur potestativ cuantumul creanței sale împotriva unui debitor.

După părerea mea completarea sumei într-un cec de către beneficarul acestuia ar putea fi apreciată ca fals (cel puțin în înscrisuri sub semnătură privată).

Sunt norme cadru care stabilesc acest lucru nu este vorba de fals trebuie sa le cititi, in Legea 59/1934 este art.14 care face referire la aceasta, de unde se poate deduce ca nu este interzis.
ART. 14
Dacă un cec necompletat la emitere a fost completat fără a ţine seamă de înţelegerile intervenite, neobservarea acestor înţelegeri nu poate fi opusă posesorului, afară numai dacă acesta a dobândit cecul cu rea-credinţă, sau dacă posesorul a săvârşit o greşeală gravă în dobândirea cecului.
NORMA Nr. 7 din 8 martie 1994
privind comerţul făcut de instituţiile de credit cu cecuri

PCT. 67
Cecul în alb este un instrument de plată care cuprinde numai semnătura trăgătorului, iar uneori şi o parte din menţiunile cerute de art. 1 din Legea asupra cecului.
#M1
PCT. 68
Menţiunile care lipsesc trebuie să fie completate de către posesor atunci când acesta prezintă cecul la plată sau îl remite unei instituţii de credit pentru prezentarea la plată. Este obligatoriu ca cecul în alb să aibă completat numele posesorului în momentul prezentării la plată.
#B
PCT. 69
Primitorul cecului în alb, cât şi oricare dintre posesorii succesivi ai acestuia au dreptul de a completa instrumentul respectiv cu menţiunile cerute de art. 1 din Legea asupra cecului, conform înţelegerilor care au avut loc anterior între semnatarii cecului, fără a mai fi necesară intervenţia trăgătorului. Dreptul de completare trece de la un posesor la altul odată cu predarea cecului.
Pentru ca posesorul cecului să nu depăşească înţelegerile iniţiale dintre semnatarii cecului, în cazul cecului în alb se va adăuga o clauză care să conţină una dintre următoarele formulări:
a) "Înaintea plăţii posesorul va completa cecul" - în cazul dreptului nelimitat al posesorului cecului în alb privind completarea acestuia;
sau
b) "Înaintea plăţii posesorul va completa cecul, fără a depăşi ..." - în cazul dreptului limitat al posesorului cecului în alb privind completarea acestuia.
Limitarea dreptului posesorului cecului în alb de a completa instrumentul se va face în legătură cu una sau mai multe din menţiunile obligatorii prevăzute la art. 1 din Legea asupra cecului, respectând standardele de conţinut din prezentele norme-cadru.
Banca Naţională a României şi societăţile bancare nu vor primi cecuri în alb necompletate.
PCT. 70
Posesorului de bună-credinţă al cecului nu i se poate imputa nerespectarea înţelegerilor dintre trăgător şi beneficiar stabilite cu ocazia emiterii cecului, dacă cecul respectiv a fost completat abuziv de către beneficiar sau de către un posesor de rea-credinţă.
PCT. 71
Nerespectarea înţelegerilor stabilite în momentul emiterii cecului, cu ocazia completării lui, va putea fi opusă posesorului numai dacă se face dovada că acesta a dobândit cecul cu rea-credinţă sau a săvârşit o greşeală gravă în dobândirea lui.
Banca Naţională a României şi societăţile bancare nu vor putea primi un cec în legătură cu care le-a fost notificat de către trăgător faptul că a fost completat abuziv şi apoi pus în circulaţie, chiar dacă cecul le este prezentat de către un posesor de bună-credinţă.
Interesante aceste norme. :)
Recunosc că nu am știut să existe asemenea prevederi legale.

patrascu razvan a scris:

PCT. 70
Posesorului de bună-credinţă al cecului nu i se poate imputa nerespectarea înţelegerilor dintre trăgător şi beneficiar stabilite cu ocazia emiterii cecului, dacă cecul respectiv a fost completat abuziv de către beneficiar sau de către un posesor de rea-credinţă.
PCT. 71
Nerespectarea înţelegerilor stabilite în momentul emiterii cecului, cu ocazia completării lui, va putea fi opusă posesorului numai dacă se face dovada că acesta a dobândit cecul cu rea-credinţă sau a săvârşit o greşeală gravă în dobândirea lui.
Banca Naţională a României şi societăţile bancare nu vor putea primi un cec în legătură cu care le-a fost notificat de către trăgător faptul că a fost completat abuziv şi apoi pus în circulaţie, chiar dacă cecul le este prezentat de către un posesor de bună-credinţă.

Din punctele de mai sus rezultă că dacă posesorul cecului l-a dobândit de bună credință, poate să-l completeze cum vrea (cu orice sumă) fără să mai țină cont de înțelegerea pe care a avut-o la momentul dobândirii cecului?
Adică dacă nu se dovedește reaua credință în ceea ce privește dobândirea cecului, avem o prezumție legală absolută că datele cu care se completează cecul sunt conform ințelegerii inițiale?

În aceste condiții, cel care a înmânat unei alte persoane un cec semnat în alb își asumă un risc nejustificat, indiferent de situația în care s-ar afla.
Practic orice înțelegerea ar avea cu beneficiarului cecului, aceasta nu mai are nici o valoare după înmânarea cecului persoanei respective.
Patrick_, utilizator
Ati inteles exact.