Forum Discuţii juridice Traduceri Traducator autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Traducator autorizat

As vrea sa stiu pentru ce domeniu trebuie sa sustin examenul de traducator autorizat pentru a utea colabora (on line) cu un birou de traduceri autorizate?
Multumesc inca o data.*Problema* mea este ca am cunostinte avansate de limba italiana in toate domeniile... iar examenul pntru fiecare domeniu costa 400 lei + alti 400 pentru retroversiune...
Autorizarea de la Ministerul Justitiei nu o pot solicita pentru ca nu am studii in domeniul limbi straine.
Cu placere.
Daca sunteti convinsa ca puteti face fata unei traduceri/interpretariat din domeniul juridic, puteti sustine examenul si rezolvati ecuatia. O discutie despre costurile examenelor poate fi interesanta dar inutila...va fi necesara o analiza a cunostintelor pe care le aveti in domeniul juridic si atunci veti alege calea de urmat.
Faceti probe cu texte juridice, sentinte, interogatorii in si din limba italiana si veti sti ce decizie sa luati. In topicul de traduceri sunt cateva exemple de texte care s-au dat la examenul in domeniul juridic, chiar daca unele au fost pentru limba engleza, pot fi si pentru limba italiana.
Va doresc mult succes.
L.C.
:flowersblue: Vă mulțumesc !!!