Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificare lege pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificare lege pensii

Am luat la cunostinta ca legea pensiilor va fi modificata, in legatura cu grupele munca.Se refera insa numai la grupa I de munca, in sensul de a se lua in calcul si vechimea de pana la 6 ani.

De grupa a doua insa nu se prevede nicio modificare.In prezent se ia in calcul grupa a II de munca daca ai minim 5 ani de munca.Dupa modificarea legii cum va fi?
Sa asteptam sa apara modificarile.
Proiectul de modificare a legii se afla in dezbatere publica...
Propunerea legislativa pentru modificarea si completarea art.55 din Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice se afla la Senat pentru adoptarea acesteia.
www.avocatnet.ro/content/art...
Propunerea legislativa o fi la Senat, dar nu asta este problema.Intrebarea este in legatura cu modificari privind gr. II de munca!
A se vedea si comentariile...www.avocatnet.ro/con ...