Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire între fratele supraviețuitor nepoata și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire între fratele supraviețuitor nepoata și cumnata

Trei frați, Mare, Mijlociu, Mic.
Cel Mic, necăsătorit și fără copii ("singur") moare și rămâne apartamentul lui după el.
La scurt timp moare și cel Mijlociu, rămânând în viață soția sa și fiica.

Cum se împarte (ca și cote) moștenirea apartamentului între fratele cel Mare (supraviețuitor, văduv), nepoata sa și cumnata (fiica și soția fratelui Mijlociu decedat și el ulterior).

Mulțumesc.

O săptămână bună!
Nu are dreptul la mostenire atat timp cat ii traieste tatal.
Mulțumesc mult!
Acum m-am lămurit!
:-)
Duminică plăcută!