avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire între fratele supraviețuitor nepoata și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire între fratele supraviețuitor nepoata și cumnata

Trei frați, Mare, Mijlociu, Mic.
Cel Mic, necăsătorit și fără copii ("singur") moare și rămâne apartamentul lui după el.
La scurt timp moare și cel Mijlociu, rămânând în viață soția sa și fiica.

Cum se împarte (ca și cote) moștenirea apartamentului între fratele cel Mare (supraviețuitor, văduv), nepoata sa și cumnata (fiica și soția fratelui Mijlociu decedat și el ulterior).

Mulțumesc.

O săptămână bună!
Cel mai recent răspuns: MagdalenaMariaGrosu , utilizator 00:17, 18 Ianuarie 2015
Nu are dreptul la mostenire atat timp cat ii traieste tatal.
Mulțumesc mult!
Acum m-am lămurit!
:-)
Duminică plăcută!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! avem următoarea speță: soțul împreună cu soția ... User4567 User4567 Bună ziua! Avem următoarea speță: Soțul împreună cu soția și-au achiziționat un apartament pe numele lor. Soțul a decedat, aceștia neavând nici ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune buni271 buni271 multumesc anticipat tuturor celor care vor avea rabdarea si amabilitatea sa-mi raspunda la urmatoarea speta: un unchi(fratele tatalui) a decedat acum 2 ... (vezi toată discuția)