Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere evenimente speciale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere evenimente speciale

Buna ziua,
imi puteti spune unde gasesc zilele libere care se dau pentru evenimentele speciale? Au intervenit modiifcari recente? Daca da, ma ajutati sa gasesc unde anume?

Multumesc.
art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Astfel, numarul zilelor libere platite acordate in cazul evenimentelor familiale deosebite le gasiti prevazute, dupa caz , in :
- c.i.m.
- in c.c.m aplicabil angajatorului
- in regulamentul intern al acestuia
- in acte normative , aplicabile numai sectorului bugetar.