larrym a scris:
Proprietarul nu poate sa va oblige sa stati la el in chirie chiar daca ati semnat un contract iar voi puteti pleca oricand daca doriti. e clar ca pierdeti garantia pe care i-ati dat-o, pt ca nu respectati perioada contractuala, probabil ca a scris asta in contract.
Nu e vorba doar de garanție. E vorba că au încheiat contractul pe un an și indiferent dacă stau sau nu, proprietarul îi poate obliga să plătească chiria pe toată durata contractului.
Faptul că proprietrul nu a înregistrat contractul la fisc, îl face pe acesta pasibil de o amendă din partea organului fiscal, dar asta nu înseamnă că acel contract nu evalabil.
Vedeți care e perioada minimă de preaviz pe care o poate da chiriașul proprietarului în cazul în care renunță la contract și notificați-l cât mai repede cu faptul că doriți să reziliați contractul. Doar după perioda de preaviz veți putea să nu mai plătiți chirie.
Bineînțeles. de cele mai multe ori în asemenea situații, părțile ajung la o înțelegere. Mai lăsați și D-voastră și va mai lăsa și proprietarul.
Probabil că veți pleca dar veți pierde garanția.
E important însă să obțineți de la proprietar o reziliere în scris a acelui contract pentru ca să nu vă mai poată cere chiria după ce ați plecat.