Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Am fost acuzat de violare trademark "Gmail" in ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Am fost acuzat de violare trademark "Gmail" in Germania!

Buna ziua,

Sunt propietarul un site de download in genul softpedia.com sau download.com (nu fac public site-ul deoarece paginile resp. au fost sterse si nu mai e nimic de vazut la acele adrese)
In urma cu cateva zile am primit un mail de la Firma de avocatura a unui om de
afaceri german cum ca anumite pagini ale site-ului incalca trademark-ul lor
"gmail" in germania. Este vorba de pagini in care se prezentau programele "gmail
drive shel extension", "gmail notifier" si "gmail manager". Descrierile
programelor respective erau traduse in limba germana si asa au concluzionat
dansii (cred) ca ma adresez consumatorilor germani incalcand trademark-ul lor in
germania asupra cuvantului "gmail". Mentionez ca este vorba despre aceeasi firma
care "a invins" google acum 1-2 ani in procesul asupra folosirii gmail-ului in
germania.
O pagina similara cu cea pe care o aveam eu cea de la adresa:
[ link extern ]
care este traducerea in germana a paginii: [ link extern ]

In respectivul mai dansii ma anuntau ca am incalcat tredmarkul respectiv si de
asemenea cereau sa semnez o declaratie de "cease and desist" in care aveau
anumite cerinte absurde de genul ca la orice incalcare viitoare a tredmarkului
resp. ma oblig sa platesc o suma care o stabileste proprietarul tredmarkului la
discretia lui, ca ma oblig sa platesc onorariul firmei de avocatura in valoare
de aprox 150.000 EUR, ca litiigile viitoare se vor judeca de o curte din
germania, etc.. Asadar am refuzat sa semnez declaratia resp. si incerc sa
ma preg. pt. ce e mai rau, adica un proces intentat de firma resp. Acum au trimis un reminder cum ca termenul a fost depasi si mi-au acordat un nou termen pana la sfarsitul acestei saptamani sa semnez si sa trimit "cease and desist" altfel vor deschide actiunea legala impotriva mea..
Am sters cele 3 pagini la care faceau referire imediat ce am primit mailul lor,
dar aceasta nu i-a impiedicat sa-mi trimita notificarea de cease and desist prin
posta.

As dori daca se poate sa ma ajutati cu sfaturi referitoare la problema mea si sa
clarific urmatoarele aspecte:

- trebuia/trebuie sa semnez cererea de "Cease and desist" desi aceasta continea cerinte
absurde pt. mine?
- eu fiind cetatean roman, daca respectiva casa de avocatura ma da in judecata,
trebuie sa ma dea aici in Romania sau ma poate da in judecata si in Germania?
- contentul respectiv fiind adaugat de utilizatori "users generated content" in
ce masura sunt eu raspunzator pentru contentnul respectiv si in ce masura
utilizatorii?
- pe ce baza demonstreaza ei ca am adresez consumatorilor germani? paginile
respective au fost traduse cu google translate in germana si nu cred ca este o
traducere cu foarte mare acuratete. De asemenea din cate stiu limba germana se
mai vorbeste si in alte tari (Austria de ex.)
- daca sunt dat totusi in judecata sunt suficiente printscreenturile cu paginile
respective pentru a demonstra ca acel content a fost pe site? eu a sters
paginile imediat ce am primit cererea lor..

Mentionez de asemenea ca pe siteul meu nu a fost gazduit nici un soft.. Paginile
respective contineau doar descrieri de programe (programe legitime de altfe) si
linkuri catre dezvoltatorul programului + link de descarcare de pe siteul
producatorului

Orice alt sfat este binevenit.
De asemenea as dori sa va rog daca cunoste cineva (sau daca este printre dvs.)
un avocat specializat in probleme de drept intelectual cu care as putea sa ma
consilieze mai mult ,fata in fata (contra cost, bineinteles) si eventual sa ma reprezinte in
cazul unui eventual proces.

Multumesc frumos
rokambol a scris:

Prietene, firma care va acuza de utilizarea fara drept a paginii lor de internet, sau orice alte informatii sau legaturi cu business-ul lor ptr. care au drept deautor sau dreptul de utilizare obtine venituri care sunt impozitate de statul german. in momentul in care vei fi obligat sa platesti o suma de bani drept prejudiciu, o parte din acea suma este datorata si statului german ca impozite, taxe etc. de aici si implicarea statului in recuperarea creantei.

tot nu pricep...

Am pretentia ca stiu ceva drept insa este pentru prima data cand aud ca statul s-ar implica in recuperarea unei creante a unei firme private doar pentru ca firma respectiva sa plateasca ulterior impozite...

S-ar incalca vreo cateva principii elementare de drept aici...
Insa dvs sunteti avocat (in Romania si in Germania) si fara indoiala ca stiti ce principii se incalca printr-o astfel de politica...

ContSters56778, utilizator