Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 390 - 2 declaratii in trim.II ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 390 - 2 declaratii in trim.II ?

Urmare a trecerii la perioada fiscala lunara, se pare ca pentru trim.II persoanele juridice care inregistreaza operatiuni intracomunitare vor depune pt trim II respectiv la 25 iulie 2 declaratii.
- una trimestriala
-una lunara - pt luna din trim. cand devine obligatorie declaratia lunara.

As dori si alte pareri in acest sens
Buna ziua,

am trecut la perioada de declarare lunara a TVA incepand cu 01 iulie datorita faptului ca am avut achizitii intracomunitare. Am depus astazi declaratia 300 pt luna iulie, intrebarea mea este cum depun declaratia 390 caci nu ai posibilitatea de a selectiona decat trimestre? Ramane sa o depunem tot la trimestru?
Multumesc pt ajutor
Declaratia 390 se depune trimestrial. Aveti grija la corelatia dintre aceasta si deconturile de TVA din trimestrul de raportare.
Buna ziua,

multumesc pt raspuns, deci 390 se va depune tot trimestrial
Am crezut ca declaratia 390 se va depune si ea lunar, de fapt aceasta ar fi trebuit depusa lunar daca si 300 este lunar, altfel nu inteleg cum vor verifica in VIES, caci in strainatate se declara lunar.
In orice caz au complicat lucrurile si nu vad cum ii va ajuta o declaratie lunara si alta trimestriala.
O zi buna

Scopul declararii lunare pentru TVA este pentru a aduce bani la buget, deoarece platitorii de TVA care fac achizitii intracomunitare, colecteaza TVA la vanzarea acestora si astfel plata se va face lunar si nu trimestrial. Bineinteles ca asta e pe hartie, pentru ca daca nu exista lichiditati, vor ramane doar de incasat.
Succes!