Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CASS la contractele pentru drepturi de autor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CASS la contractele pentru drepturi de autor

Buna ziua. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna daca pentru contractele de drepturi de autor se plateste CASS. Pana anul acesta, singurul impozit pe care l-am platit a fost 10%. As vrea sa stiu daca s-a modificat ceva in legislatie in acest sens. Multumesc
Multumesc foarte mult.
cu multa placere.
alex68 a scris:

Buna ziua. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna daca pentru contractele de drepturi de autor se plateste CASS. Pana anul acesta, singurul impozit pe care l-am platit a fost 10%. As vrea sa stiu daca s-a modificat ceva in legislatie in acest sens. Multumesc

Atentie la impozitul pe venit ! Trebuie sa platiti diferenta de 6%, pentru ca aveti retinere la sursa de 10%, iar cota unica la impozitul pe venit este de 16%.
CASS nu platiti pentru ca aveti Contract individual de munca, dar diferenta de impozit trebuie platitia. Mergeti la Administratia financiara persoane fizice unde aveti domiciliul si rezolvati situatia.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Nu se plateste CAS pt drepturi de autor.

avocat Claudiu Lascoschi
saamy a scris:

alex68 a scris:

Buna ziua. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna daca pentru contractele de drepturi de autor se plateste CASS. Pana anul acesta, singurul impozit pe care l-am platit a fost 10%. As vrea sa stiu daca s-a modificat ceva in legislatie in acest sens. Multumesc

Atentie la impozitul pe venit ! Trebuie sa platiti diferenta de 6%, pentru ca aveti retinere la sursa de 10%, iar cota unica la impozitul pe venit este de 16%.
CASS nu platiti pentru ca aveti Contract individual de munca, dar diferenta de impozit trebuie platitia. Mergeti la Administratia financiara persoane fizice unde aveti domiciliul si rezolvati situatia.

Daca ati fi urmarit discutia cu atentie, eu am raspuns ca nu se plateste CASS -contributie de asigurari sociale de sanatate, pentru ca persoana in cauza are Contract Individual de Munca. Eu am raspuns foarte corect si la obiect!
La contractele pentru drept de autor se plateste CASS daca nu are Contract Individual de Munca.

CAS - contributie de asigurari sociale (sistemul public de pensii), nu are relevanta in aceasta discutie.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic