avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CASS la contractele pentru drepturi de autor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CASS la contractele pentru drepturi de autor

Buna ziua. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna daca pentru contractele de drepturi de autor se plateste CASS. Pana anul acesta, singurul impozit pe care l-am platit a fost 10%. As vrea sa stiu daca s-a modificat ceva in legislatie in acest sens. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 01:10, 5 Iunie 2009
Multumesc foarte mult.
cu multa placere.
alex68 a scris:

Buna ziua. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna daca pentru contractele de drepturi de autor se plateste CASS. Pana anul acesta, singurul impozit pe care l-am platit a fost 10%. As vrea sa stiu daca s-a modificat ceva in legislatie in acest sens. Multumesc


Atentie la impozitul pe venit ! Trebuie sa platiti diferenta de 6%, pentru ca aveti retinere la sursa de 10%, iar cota unica la impozitul pe venit este de 16%.
CASS nu platiti pentru ca aveti Contract individual de munca, dar diferenta de impozit trebuie platitia. Mergeti la Administratia financiara persoane fizice unde aveti domiciliul si rezolvati situatia.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iunie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Nu se plateste CAS pt drepturi de autor.

avocat Claudiu Lascoschi
saamy a scris:

alex68 a scris:

Buna ziua. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna daca pentru contractele de drepturi de autor se plateste CASS. Pana anul acesta, singurul impozit pe care l-am platit a fost 10%. As vrea sa stiu daca s-a modificat ceva in legislatie in acest sens. Multumesc


Atentie la impozitul pe venit ! Trebuie sa platiti diferenta de 6%, pentru ca aveti retinere la sursa de 10%, iar cota unica la impozitul pe venit este de 16%.
CASS nu platiti pentru ca aveti Contract individual de munca, dar diferenta de impozit trebuie platitia. Mergeti la Administratia financiara persoane fizice unde aveti domiciliul si rezolvati situatia.



Daca ati fi urmarit discutia cu atentie, eu am raspuns ca nu se plateste CASS -contributie de asigurari sociale de sanatate, pentru ca persoana in cauza are Contract Individual de Munca. Eu am raspuns foarte corect si la obiect!
La contractele pentru drept de autor se plateste CASS daca nu are Contract Individual de Munca.

CAS - contributie de asigurari sociale (sistemul public de pensii), nu are relevanta in aceasta discutie.
Ultima modificare: Vineri, 5 Iunie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nivelul contributiei de sanatate alex68 alex68 Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire. Eu sunt angajata, cu carte de munca, la o societate, unde platesc contributia la sanatate. In plus, am ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale contract de cesiune a drepturilor conexe de autor. MitranStefania MitranStefania Buna ziua, Puteti sa ma ajutati cu urmatoarea problema? In cazul unui contract de cesiune a drepturilor conexe de autor (actori) incheiat intre o firma si un ... (vezi toată discuția)
Contract civil de prestari servicii denisa_r denisa_r Buna ziua. Am incheiat un contract civil de prestari servicii si as dori sa stiu de trebuie sa platesc urmatoarele contributii CAS, CASS si somaj, din moment ... (vezi toată discuția)