avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit forfetear micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit forfetear micro

am o micro infiintata in aprilie 2009. Imi puteti spune ce impozit forfetar platesc la trim II ? Cifra de afaceri pe 2008 e 0. Multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: elena.gujan , utilizator 13:41, 14 Iulie 2009
Cred ca, colegul nostru Alex a vrut sa spuna urmatoarele ( asa inteleg eu):
TRIM 1 2009 - IMPOZIT MICRO 0 LEI
TRIM 2 2009 - IMPOZIT MICRO 1500 LEI IMPOZIT FORFETAR 367 LEI DECI PLATESTE 1500 LEI pt ca este valoarea mai mare
TRIM 3 2009 IMPOZIT MICRO 0 LEI IMPOZIT FORFETAR ???? aici era dilema mai plateste forfetar sau nu?? avand in vedere ca in trim 2 a platit practic pt tot anul ( SE INCADREAZA LA PRIMA SITUATIE CU 2200 LEI PE AN DECI 1467 LEI PE ANUL 2009)
TRIM 4 2009 - IMPOZIT MICRO 0 LEI IMPOZIT FORFETAR ???
M-ar interesa si pe mine acelasi lucru daca ne poate ajuta cineva cu o parere.

Va multumesc anticipat
mie imi place tare mult exprimarea:
107 (3)b) pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea se compară impozitul pe
veniturile microîntreprinderilor datorat la sfârsitul fiecărui trimestru cu impozitul
minim anual, prevăzut la art. 18 alin.(3), recalculat în mod corespunzător pentru
trimestrul respectiv prin împărtirea impozitului minim anual la 12 luni si
înmulÑirea cu numărul de luni aferent trimestrului respectiv;

oare cate luni are un trimestru?

Dar cred ca vor reveni si vor da alte corectii (sub forma de circulare, ghid etc) pentru ca:
art 107(2) În situatia în care impozitul datorat de microîntreprinderi (3% în anul 2009) este mai mic
decât impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin.(3), acestea sunt obligate
la plata impozitului la nivelul acestei sume.
Ultima modificare: Marți, 14 Iulie 2009
Olivia Nedelcea, Contabil
S-au batut prea multe taste pe orice forum, s-a scris si s-a vorbit foarte mult despre acest forfetar controversat. Nu o sa apucam sa facem regularizari la forfetar ca se va scoate. Intrebarea pusa de cineva, tot pe acest forum, "Cu ce anume il vor inlocui?"
... dar pana se scoate impozitul forfetar, noi (cei platitori de imp pe venit) platim si banii raman acolo. Nu e corect sa se regularizeze la sfarsitul anului doar imp pe profit! Dar, la noi in tara nu se tine cont de ceea ce e corect!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regularizare imp venit micro la dec 2009 id_alyna id_alyna Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, daca la dec 2009 se regularizeaza impozitul pe venit micro cu taxa forfetara? Eu asa vad lucrurile: daca 3% pe tot anul e ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere lylyan lylyan Buna ziua Am o societate , microintreprindere. pe trim I am platit impozit aferent in suma de 1200 lei. Acum cum procedez cu impozitul forfetar. Se tine ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar danyyyyy danyyyyy va rog sa ma ajutati si pe mine, in 2008 am fost microinteprindere si am platit un impozit de 9000 la venituri de 40000, in trimestrul 1 din 2009 am fost tot ... (vezi toată discuția)