Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie produs inlocuit
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie produs inlocuit

Am o intrebare...
Am cumparat un produs care s-a defectat. L-am dus la garantie si nu a putu fi reparat. A fost inlocuit cu un produs nou.
Intrebarea este ce garantie are noul produs care il inlocuieste pe cel defect, care nu a putut fi reparat?
Ok. Bine.
Dar sa luam cazul meu.
Duc produs X care este modelul x54.
Ei imi inlocuiesc produsul X cu un alt produs X dar care este model y34. La care nu imi elibereaza factura si nici pe garantie nu specifica modelul si seria celui nou.
Eu inteleg ca garantia sa ramana aceeasi daca produsul inlocuit este identic cu cel achizitionat de mine prima data si lasat la ei in garantie.
Dar avand in vedere ca este un alt model al produsului respectiv mi se pare normal sa am o garantie noua.
Ca fapt divers... Produsul X modelul x54... vine in 5 culori diferite, cu anumite accesorii, si anumite specificatii, evident cu 5 preturi diferite.
Produsul X modelul y34... vine in 3 culori, fara accesorii si are alte specificatii tehnice.... evident 3 preturi diferite.