Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abatere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abatere disciplinara

Constituie motiv de abatere disciplinara refuzul unui meserii de a indeplini in mod permanent sarcinile preluate de la un alt angajat cu o alta calificare/meserie ? Angajatorul ia trasat verbal respectivele sarcini.
~ Conținut șters la cerere ~
Subiectul acesta s-a mai discutat si nu are rost sa-l reluati.
Cornel Vasile, Consilier juridic
În situația în care printre atribuțiile din fișa postului se află și aceea de a îndeplini sarcinile transmise de către conducătorul ierarhic, atunci se poate avea în vedere că s-a săvârșit o abatere disciplinară.

Oricum, cu privire la legalitatea ordinului conducătorului ierarhic, aceasta poate fi constatată numai de către o instanță de judecată competentă.

A se vedea și prevederile următoarelor:

- fișa postului ca anexă la Contractul individual de muncă
- prevederile legale în vigoare (Legea 53/ 2003 - Codul muncii):

Art. 39
......
(2) Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
a) obligaţia de a realiza norma de muncă sau, după caz, de a îndeplini atribuţiile ce îi revin conform fişei postului;

și

Art. 247
(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile LEGALE ale conducătorilor ierarhici.
Cătălin Vasiloiu, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
giornonoi2 a scris:

Este legala dispozitia verbala de a inclocui definitiv, fara nici o decizie, un coleg cu alta ocupatie? ...

In general, astfel de dispozitii nu au sustinere legala. Verba volant, scripta manet. Prin urmare, salariatul in cauza nu poate contesta in instanta o decizie verbala primita de la angajator.