Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Daune proces contencios
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Daune proces contencios

Am doua intrebari va rog
-Daca la fond nu s-au cerut daune, se pot cere pe calea recursului?
-Cand se pot cere daune daca ai castigat o actiune in contencios daca nu sau cerut in faza initiala a judecatii?!fac referire in sensul art.19 din legea 544/2004

Termenul de prescripţie pentru despăgubiri
"(1) Când persoana vătămată a cerut anularea actului administrativ, fără a cere în acelaşi timp şi despăgubiri, termenul de prescripţie pentru cererea de despăgubire curge de la data la care acesta a cunoscut sau trebuia să cunoască întinderea pagubei"
Va multumesc anticipat!
- Nu se pot solicita in recurs, daca nu s-au cerut la fond.
- 3 ani de cand s-a cunoscut paguba pe care o solicitati spre a fi reparata. Daca nu s-a cerut la fond, se introduce o noua cerere si se constituie dosar nou.
Adica de la ramanerea definitiva a solutiei date,in cazul in care nu s-a cerut odata cu actiunea principala ?!!?