avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Protectie pt angajatii \'turnatori\' care denunta in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Protectie pt angajatii 'turnatori' care denunta in justitie ilegalitatile angajatorilor

Exista asa ceva in legislatia romaneasca??
In toate tarile civilizate e ilegal sa sanctioneze disciplinar un angajat pt ca a dat in judecata angajatorul.
Insa in Romania, angajatorul mi-a scris fara pic de jena ca nu trebuia sa ii dau in judecata!
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 20:08, 27 Ianuarie 2015
Legea 571/2004 privind protectia personalului care semnalează încălcări ale legii
In concret, eu am raportat incalcari ale legii de catre angajator. Ca urmare, angajatorul m-a concediat... oarecum in mod indirect.
Ce protectie imi ofera legea respectiva, Codul Muncii etc?
Cum pot sa intemeiez in drept, incat sa cer instantei anularea deciziei pe acest considerent?
Daca motivul pentru care v-a fost defacit contractul de munca se bazeaza pe faptul ca l-ati dat in judecata pe angajator veti castiga.

Daca nu rezulta acest lucru va judecati pe motivele normale in astfel de procese.
Concedierea a survenit la 7 zile dupa ce am introdus cererea de chemare in judecata!
Imediat in prima zi mi-a fost incheiata brusc delegarea, fara vreo informare prealabila, cu toate ca acesta urma sa mai dureze 1 luna de zile.
Instanta nu o fi chiar atat de netoata sa nu se prinda ?!!!?
Nu cred ca este suficient sa castigati pe ceea ce ziceti.

Care sunt motivele desfacerii contractului de munca?
Exista si o parte subtila a rationamentului:
Asa-zisele abateri disciplinare imputate, in situatia ca chiar ar fi abateri disciplinare, s-au datorat in egala masura abuzurilor indicate ale angajatorului, care este asadar cauza lor efectiva.
Angajatul este doar cauza lor materiala.
In subsidiar, Practica instantelor este ca atunci cand sunt mai multe cauze care concura la producerea unui eveniment disciplinar, atunci vina angajatului este diminuata, si prin urmare si sanctiunea.

Exemplul Curtii de Apel l-am gasit extraordinar de comic: angajatul a facut accident cu masina, dar nu numai din cauza ca avea viteza prea mare...ci si din cauza poleiului de pe strada :))))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere fara preaviz! zemanova zemanova Buna, vreau sa dau afara o angajata periculoasa pentru firma (instigatoare)! Ideea e sa o dau afara fara preaviz...i-am organizat o comisie disciplinara ... (vezi toată discuția)
"santaj" cu desfacere cim pe motive disciplinare Raileanu_george Raileanu_george Va propun spre analiza urmatoarea situatie: Apare o situatie conflictuala intre angajat si manager determinata de lipsa unei delimitari clare in ceea ce ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca potarnichegalbena potarnichegalbena Buna ziua, un angajat a solicitat suspendarea CIM cu acordul partilor,pana in data de 11.04, de atunci nu s a mai prezentat la serviciu si nici nu mai raspunde ... (vezi toată discuția)