avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Certificat de garantie pierdut
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Certificat de garantie pierdut

Buna,

Am pierdut certificatul de gatantie al unui produs electronic, mai am doar factura.
Produsul a fost cumparat pe firma in urma cu un 1 si 8 luni.

Pot sa beneficiez in vreun fel de garantie in continuare ?

Multumesc!
Am cumpărat un hidrofor de doua saptamani și am pierdut bonul fiscal și garanția nu mi-au dato de la magazin ca au zis ca este în cutie și nu era și el nu funcționează și nu vor sa mi-o ia sa o repare fără bonul fiscal!! Ce pot face? Mulțumesc
Ultima modificare: Joi, 3 Ianuarie 2019
Cipriancatalin1997, utilizator
solicitati o copie dupa bon de la magazin.
Factura și certificatul de garanție sunt necesare pentru indentificarea tuturor detaliilor despre un produs electronic, lipsa unuia dintre cele două duce automat la pierderea garanției, altfel .. nu se poate dovedi proveniența și indentificarea produsului deoarece:

1) Prin intermediul Facturi cunoaștem următoarele detalii:
a) prețul,
b) vânzătorul,
c) alte detalii ale tranzacției

2) Certificatul de garanție este "buletinul" de indentificarea a produsului cumpărat ce trebuie să includă:
a) elemente de identificare: obligatoriu în cazul produselor electronice S/N (serialul unic),
b) perioada de garanție,
c) Descrierea produsului (codul produsului),
d) Informații despre termenii și condițiile de garanție,
e) nume și adresa service-ului,
f) Stampila.

De fiecare dată când cumpărați un produs electronic verificați toate aceste elemente de pe factură și de pe certificatul de garanție ce trebuie să includă obligatoriu elementele de indentificare .. ex: (serialul unic) S/N
In service nu poate fi acceptat niciun produs "neidentificat"
Se vând mii de produse ... însă doar certificatul de garanție cu serialul unic face diferența dintre ceea ce ați cumpărat dvs. sau altcineva, prin urmare după intrarea în service, prin intermediul certificatului de garanție, respectiv a serialul unic nu vi se poate înapoia din greșeală un alt produs. :)
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2021
Cretu Jan Marian, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este obligatoriu certificatul de garanție? Cretu Jan Marian Cretu Jan Marian Pentru repararea/verificarea unui produs electronic timis în service este necesar/obligatoriu certificatul de garanție sau este suficient să te prezinți ... (vezi toată discuția)
Certificatul de garanție necompletat este valabil? Cretu Jan Marian Cretu Jan Marian Certificatul de garanție necompletat îți asigură garanția legală? De ce este obligatoriu pentru introducerea produselor în service? (atâta timp cât, ... (vezi toată discuția)
Am cumparat un telefon de pe emag, vandut de catre un alt comerciant. ... ordogszabi ordogszabi Am cumparat un telefon de pe Emag, vandut de catre un alt comerciant. Ulterior am observat ca produsul meu nu pare sa aiba garantie (in contul meu de pe ... (vezi toată discuția)