Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog, sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog, sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau Dar de mana

Va rog sa ma ajutati cu un model de Dar manual sau Dar de mana
1. - pentru o donatie a unui costum popular
2.- pentru o donatie de carti.

Nu gasesc nicaieri pe Internet vreun model
de astfel de act /contract.
Nu stiu ce sa scriu, ce date trebuie sa trec, ...
Puteti folosi ca model contractul de donatie. Darul manual este o varietate a donatiei.
Spuneti-mi va rog
ce diferenta exista intre ele ?

Cum sa fac in asa fel incat
sa fie vorba de Dar manual sau Dar de mana,
nu de un Contract de donatie ?
I se spune dar manual tocmai pentru ca nu este obligatoriu sa imbrace forma scrisa.
De exemplu, atunci când oferiti ceva unui cersetor, aceasta este o donatie sub forma unui dar manual.
In materie de donatie, regula este încheierea contractului in forma scrisa (si autentica).
Prin exceptie, nu trebuie sa imbrace forma scrisa darul manual. Ar fi absurd ca pentru orice bun oferit cuiva, sa mergeti la notar sa incheiati un contract de donatie.
Darul manual se incheie valabil prin acordul de vointe al partilor, prin simpla predare a bunului. Nu este nevoie sa incheiati un contract scris in acest sens. Dar, daca, din orice motiv, doriti ca acest contract sa imbrace forma scrisa, nu este interzis. In acest sens, incheiati un contract de donatie (fie el sub forma unui inscris sub semnatura privata).
Vedeti si prevederile codului civil (art. 1011-1033).
gabrielaC5, utilizator
Darul manual e donatie, deci daca doriti sa fie dar manual nu poate sa nu fie donatie, e o donatie speciala, care nu are nevoie de document pentru dovedire, trebuie limitat in valoare etc.
Daca puteti dovedi oricum altcumva darul manual, nu are rost sa faceti act special pentru asta.
Modelul il gasiti mai jos:

donatorul intinde mana, adica da, iar donatarul raspunde prin intinderea mainii, adica ia. Fara aceste elemente (adica, fara traditiunea bunului, fara predarea lui efectiva de la donator la donatar), darul manual nu exista, acest tip de donatie fiind un contract real.