Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intocmire si semnare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intocmire si semnare bilant

Buna ziua,

As vrea sa-mi spuneti daca un expert contabil membru activ al CECCAR care nu este inregistrat la DGFP ca PFA poate incheia contract de prestari servicii pentru intocmirea si semnarea bilantului unei firme la care nu este angajat cu contract de munca si cum trebuie sa declare la DGFP venitul inregistrat din astfel de contracte pentru a plati impozit.
Multumesc.
ar fi o varianta, de avarie:) sau a fost, ca pt 2009 se cere "angajat" in instructiuni bilant. mai bine cim , indiferent de care.

CONTRACT DE MANDAT

I. PARTILE:
1. 1. S.C. ……….. S.R.L., cu sediul social in ., ……….., inregistrata la
…… …. sub nr. ……, CUI …….., Atribut Fiscal R, legal reprezentata de
catre Administrator ……, in calitate de mandant, pe de o parte, si
1. 2. Domnul ………., domiciliat in Bucuresti, …………………………., Sector ..,
nascuta la data de ………….. in ………………, judetul …………, posesoare a BI seria
……………. CNP ………………, de profesie economist, specialitate ……………, …………………….,
in calitate de mandatar, pe de alta parte,

au convenit la incheierea prezentului contract de mandat, cu
respectarea urmatoarelor clauze :

II. OBIECTUL CONTRACTULUI
2.1. Mandantul il imputerniceste pe mandatar, ca in numele sau si
pentru el sa indeplineasca functia de DIRECTOR ECONOMIC in conformitate cu
legislatia in vigoare in materia contabilitatii, respectiv Legea nr.
82/1992, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si in
conformitate cu toate actele normative fiscale in vigoare.
2.2. Mandatarul va duce la indeplinire mandatul in conformitate cu
legislatia contabila si fiscala in vigoare, semnatura sa fiind pe deplin
valabila si opozbila tertilor.
III. PRETUL CONTRCTULUI
3.1. Mandatul este cu titlu gratuit.
IV. DURATA CONTRACTULUI
4.1. Prezentul contract s-a incheiat pe o durata de 4 (patru) ani,
incepand cu data de 01.11.2006.
V. OBLIGATIILE PARTILOR
5.1. Obligatiile mandatarului sunt urmatoarele :
a) sa execute mandatul intocmai cu reglementarile contabile si fiscale
in vigoare.
b) sa dea socoteala despre indeplinirea obiectului contractului.
c) sa controleze si sa vizeze toate actele contabile intocmite de catre
personalul societatii.
5.2. Obligatiile mandantului sunt urmatoarele :
a) de a pune la dispozitia mandatarului toate documentele necesare
ducerii la indeplinire in conditii legale a mandatului (acte contabile,
legislatie, logistica, birotica etc.).
b) de a verifica in permanenta veridicitatea si corectitudinea datelor
contabile operate de mandatar in indeplinirea obiectului mandatului.
VI. INCETAREA CONTRACTULUI
6.1. Incetarea contractului de mandat inceteaza in urmatoarele cazuri :
a) revocarea totala sau partiala ;
b) renuntare ;
c) falimentul sau insolvabilitatea mandantului ;
d) imposibilitatea executarii mandatului ;
e) indeplinirea mandatului inainte de termenul stabilit la pct. 4.1..
VII. CLAUZE FINALE
6.1. Mandatul nu este transmisibil.
6.2. Orice neintelegere ivita in executarea mandatului se rezolva pe
cale amiabila. In caz de nerezolvarea, instanta competenta sa solutioneze
litigiu va fi judecatoria de care apartine reclamantul.

Prezentul contract s-a incheiat la sediul mandantului – Bucuresti, in 2
exeplare originale, azi, 01.11.2006.

MANDANT, MANDATAR,
ContSters123067, utilizator