avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... decizie de neconstituționalitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

decizie de neconstituționalitate

Aș dori să știu dacă pot beneficia de o decizie de neconstituționalitate în următoarea situație:

Am avut un proces civil de contestare decizie concediere, care a parcurs etapele de fond și apel și am pierdut procesul. Între timp în alte dosare similare reclamanții au invocat o excepție de neconstituționalitate, iar CCR a admis această excepție precizând că un articol din legea insolvenței care spune că o concediere se face ocolind toate etapele premergătoare, de urgență, dacă societatea este în insolvență (art.86 din Legea 85/2006). Întrebarea este dacă eu pot folosi acest aspect de neconstituționalitate pentru a cere revizuirea dosarului meu, deoarece în acel dosar raționamentele și judecata magistraților se bazează tocmai pe acest articol neconstituțional?
Ultima modificare: Miercuri, 25 Februarie 2015
RomeoDorian, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:10, 25 Februarie 2015
Cand s-a pronuntat hotararea a carei revizuire o solicitati ?
s-a pronunțat pe data de 17 iulie 2014, atunci a fost cea definitivă, la curtea de apel
C.proc.civ. : Art. 509: Obiectul si motivele revizuirii
(1) Revizuirea unei hotarari pronuntate asupra fondului sau care evoca fondul poate fi ceruta daca:
....
11.dupa ce hotararea a devenit definitiva, Curtea Constitutionala s-a pronuntat asupra exceptiei invocate in acea cauza, declarand neconstitutionala prevederea care a facut obiectul acelei exceptii.
.....

Art. 511: Termen de exercitare
.....
(3) Pentru motivele prevazute la art. 509 alin. (1) pct. 10 si 11, termenul este de 3 luni de la data publicarii hotararii Curtii Europene a Drepturilor Omului, respectiv a deciziei Curtii Constitutionale in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

In speta, cred ca cererea dvs de revizuire va fi respinsa, deoarece s-a depasit termenul de exercitare a revizuirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am o speta de drept consitutional pe care, din pacate ... Dorin999 Dorin999 Buna ziua! Am o speta de drept consitutional pe care, din pacate nu o pot rezolva, ma poate ajuta cineva? As fi recunoscator. Speta este urmatoarea: Prin ... (vezi toată discuția)
Căi de atac împotriva deciziei definitive. Latuta Latuta Bună ziua! Am pierdut un proces și nu sunt mulțumită de decizia finală irevocabilă. Cum pot cere și cum trebuie procedat pentru revizuirea ... (vezi toată discuția)