Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract imprumut autentic cu garantie imobiliara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract imprumut autentic cu garantie imobiliara intre persoana juridica si persoana fizica

buna ziua,

am si eu cateva intrebari, poate ma puteti lamuri.

1. o firma ( sc xxx sa) poate oferi un imprumut notarial unei persoane fizice? care nu are nicio legatura cu firma respectiva, e doar un client care mi-a cerut ajutorul

2. pot incheia un imprumut in fata notarului cu garantie imobiliara daca apt respectiv e in coproprietate cu sotia clientului? fara ca sa fie si ea prezenta?

3. imi trebuie extras carte funciara si certificat fiscal pt respectivul contract?

4. trebuie sa inregistrez undeva contractul dupa aceea?

5. poate instraina bunul, el sau sotia? daca se intampla ce pot face?

cu respect,
Marius L
Buna ziua,

1. Da, nu exista un impediment legal in acest sens. Gasiti aici si un articol privind imprumuturile intre firme, poate va ajuta macar cu partea contabila www.avocatnet.ro/content/art...

2. Nu

3 - 4. Gasiti raspunsurile in articol. Va va ajuta si notarul.

5. Da. Cei doi impreuna daca e bun comun. Garantia se stramuta asupra pretului.
1. Unei persoane fizice nu, cu exceptia ca ar avea asta in obiectul de activitate.
2. Da, insa nu-l puteti executa, garantia isi pierde scopul, deci dati bani degeaba pe constituirea acestei ipoteci; nu cred ca un notar ar autentifica asa ceva.
3. Da, e necesar extras CF.
4. CF
5. Da, insa il puteti urmari in continuare.