Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii / Acte / Avize necesare pentru deschiderea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii / Acte / Avize necesare pentru deschiderea unui restaurant / fast-food - ghid complet -

Ce urmeaza sa scriu nu o sa fie o intrebare pentru specialisiti ci mai degraba un ghid pentru cei care vor sa-si deschida o societate comerciala care o sa activeze in domeniul alimentatiei publice (restaurant , fast-food , shaormerie , magazin alimentar , fabrica alimente etc.). Cautand prin forum am vazut multe persoane interesate de acest subiect. Si cum autoritatile statului nu se inghesuie sa informeze cetateanul, doar il taxeaza, am decis sa elucidez pe cat posibil misterul autorizarilor, ca doar asta fac in fiecare zi :) . Procesul de autorizare decurge dupa cum urmeaza:

Acte / contracte necesare pentru obtinerea autorizatiei sanitar - veterinare ( DSV ):

1.) Contract eco neutralizare deseuri animale tip protan

2.) Contract colectare uleiuri uzate

3.) Declaratie conformitate separator grasimi si/sau separator de hidrocarburi dupa caz

5.) Contract deratizare, dezinfectie, dezinsectie

6.) Copii diplome absolvire cursuri de igiena angajati

7.) Copii fise aptitudini angajati ( se elibereaza dupa efectuarea medicinii muncii)
8.) Contract igienizare separatoare de grasimi sau hidrocarburi dupa caz

Mentionez ca toate serviciile trebuie facute cu firme autorizate si toate documentele de mai sus trebuie depuse la dosarul de autorizare

Acte necesare ITM SSM

1.) Copii buletin angajati

2.) Evaluarea genereala de risc

3.) Evaluarea de risc per fiecare post

4.) Contract protectia muncii

5.) Contract cursuri situatii de urgenta , fost prevenirea si stangerea incendiilor PSI

6.) Contract cursuri protectia civila

7.) Copie instructaj protectia muncii, se elibereaza dupa evaluarea de risc

8.) Copie declaratie de conformitate trusa de prim-ajutor

Mentionez ca toate serviciile trebuie facute cu firme autorizate si toate documentele de mai sus trebuie depuse la dosarul de autorizare

Acte necesare pompieri

1.) Copie certificat constatator electrician autorizat ANRE

2.) Copie plan evacuare de urgenta, se elibreaza dupa evaluarea de risc

3.) Copii certificate de conformitate si garantie extintoare

Mentionez ca toate serviciile trebuie facute cu firme autorizate si toate documentele de mai sus trebuie depuse la dosarul de autorizare

Acte necesare primarie

1.) Acord vecini daca este cazul

2.) Copii sau original toate avizele obtinute in urma procesului de autorizare se mai sus

Mentionez ca la documentele de mai sus se adauga diverse taxe si impozite si alte documente de incadrare fiscala. Daca consideri informatiile de mai sus folositoare nu te sfii sa le dai un share. Succes.

Sursa informatiilor : [ link extern ]
Stimate "domnul" Livionne multumim pentru "contributia" Dvs. Aceasta discutie este un ghid pentru cei interesati, nimeni nu obliga pe nimeni sa faca ceva. Cat despre exprimarile mele, imi pare rau ca nu m-am ridicat la nivelul asteptarilor Dvs. O zi buna.
Buna Marius DSV,
sunt administratorul unei societati nou infiintate cod 4711 .Intr-o scoala in cartier exista un spatiu , m-ar interesa sa deschid acolo un magazin cu produse de patiserie , produse ce vor fi achizitionate de la producator si bauturi racoritoare , ceva dulciuri ambalate.Intrebarea mea este , care sunt pasii si ce avize ,acte imi trebuiesc.
Multumesc, cu drag.:surrender:
Dana2016x, utilizator
Buna Dana,

Pasii sunt urmatorii:

Acte necesare autorizare ANSVSA:

1.) Contract eco neutralizare tip protan
2.) Contract DDD
3.) Plan Haccp conform cerintelor DSV
4.) Contract Medicina Muncii
5.) Contract Salubrizare (sau copie contract salubrizare scoala asta in cazul in care in contractul de inchiriere se stipuleaza ca scoala asigura aceasta utilitate-mult mai convenabil pentru tine)
6.) Cursuri igiena si diploma aferenta angajati

Acte necesare DSP

1.) Negatie (in cazul in care inspectorul DSP considera ca nu este nevoie de autorizare DSP)
2.) In cazul in care inspectorii DSP considera ca aveti nevoie de o autorizatie sanitara o sa primiti o lista cu niste cerinte pe care trebuie sa le respectati.

Acte necesare Primarie

1.) Copie autorizatie sanitar-veterinara
2.) Punct de vedere DSP sau copie autorizatie sanitara
3.) Si alte documente oricum o sa primiti o lista cu toate documentele necesare.

Succes!!!

Buna Marius DSV,
sunt administratorul unei societati nou infiintate cod 4711 .Intr-o scoala in cartier exista un spatiu , m-ar interesa sa deschid acolo un magazin cu produse de patiserie , produse ce vor fi achizitionate de la producator si bauturi racoritoare , ceva dulciuri ambalate.Intrebarea mea este , care sunt pasii si ce avize ,acte imi trebuiesc.
Multumesc, cu drag.:surrender:

MariusDSV, utilizator
Revin cu o informatie noua:

Atentie la destinatia spatiului in care doriti sa va desfasurati activitatea de alimentatie publica. Autoritatile s-au gandit sa aplice intens o lege la fel de veche ca democratia din Romania.
Este obligatoriu avizul de la primarie pentru un restaurant? Multumesc!