Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii neplatite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii neplatite

buna ziua

exista un termen de prescriere a datoriilor catre primarie (impozite, amenzi)?
primaria nu are posibilitatea executarii silite (persoana nu are venituri legale, conturi in banca sau imobile proprietate)

multumesc
Exista termenul general de prescriptie de 5 ani
Daca persoana nu este solvabila,exista posibilitatea ca autoritatea fiscala sa solicite instantei de judecata transformarea debitelor in zile munca in folosul comunitatii