Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... finantare nerambursabila
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

finantare nerambursabila

Parca era vorba sa se acorde pentru deschiderea de gradinite particulare?!
Stimate domn Laszlo,

Din pacate, niciuna din solutiile dumneavoastra nu este tocmai.

Printre activitatile eligibile la finantare prin FEADR, Masura 312, nu se regasesc cele corespunzatoare infiintarii unei gradinite (si anume, codurile CAEN 8510 sau 8730).

P.O.R. 3.2., la punctul II.1.1.3) al Ghidului solicitantului, precizeaza: "În cazul centrelor rezidenţiale pentru copii, solicitantul este Consiliul Judeţean direct sau prin furnizorii de servicii de asistenţă socială din subordine, furnizorii de servicii sociale, Consiliul Judeţean în parteneriat cu furnizorii de servicii sociale."

Iar, Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintei, prin domnul Gabriel Friptu, care conduce implementarea P.O.R., specifica faptul ca acreditarea furnizorilor de servicii sociale (printre care O.N.G.), se evalueaza in procesul de selectie al proiectului cu o mare atentie asupra experientei relevante in domeniu a solicitantului.

Desi exemplul pe care l-ati dat ar prinde foarte bine si in Romania.

Dar, una din problemele pentru care nu se intalnesc, in numeroase cazuri, nevoile reale cu fondurile europene, o reprezinta negocierile defectuoase de dinainte de aderare, ale caror consecinte nu mai pot fi atenuate, din pacate, nici macar pentru potentialii investitori onesti in servicii de cazare, masa si educatie pentru prescolari.
Buna seara!
in concluzie nu se obtin fonduri nerambursabile pentru infiintarea gradinitei particulare, nu?Nici daca o faci sub forma unei asociatii non-profit?

Multumesc.
Practic, da, aceasta e concluzia.
Teoretic, un o.n.g. cu o experienta "relevanta" ca furnizor de servicii sociale ar putea accesa bani pentru o gradinita.
Daca aveti un astfel de o.n.g. se pot analiza sansele unui proiect de infiintare a unei gradinite.