Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot schimba buletinul inainte de expirare?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot schimba buletinul inainte de expirare?

Buna ziua.Am si eu o intrebare la dumneavoastra.eu locuiesc in Spania de 9 ani, si in ianuarie 2016 imi expira buletinul.intrebarea mea este daca pot schimba buletinul cu 7-8 luni inainte de expirare ,in mai sau iunie al acestui an ,deoarece atunci pot merge acasa in concediu. Ca anul ce vine in ianuarie nu ma pot veni in Romania. Cu stima si respect Carmen.va multumesc frumos.

[Editat: va rog nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, multumesc.]
Ares-3, moderator
Cartea de identitate se poate schimba cu max 180 zile inainte de expirare.
O solutie ar fi sa ii indoiti un colt, sa o zgariati etc., iar atunci cand ajungeti in tara si sa cereti preschimbarea cu motivul deteriorare.
Sa aveti macar 2 saptamani de concediu ca sa fiti sigura ca o primiti pe cea noua.