Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire drept de vizita

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o chestiune si anume:
cuplu care a trait in concubinaj cu un copil s-au despartit, mama a plecat de la domiciliul conjugal iar copilul a ramas la tatal lui, dupa un timp tatal a dat mama in judecata cerand-ui pensie alimentara, mama nu s-a prezentat la nicio sedinta si nici nu a imputernicit un avocat sa faca asta.
In prezent plateste pensia alimentara stabilita,precum si altele pentru copil, imbracaminte, rechizite, etc
Insa cand doreste sa mearga sa vada copilul are parte de multe rautati si refuzuri,scandaluri etc.
Ce trebuie sa faca sa obtina legal dreptul la vizita si un program stabilit fara sa mai treaca prin situatii ciudate.
Multumesc
cool123, utilizator
E vorba despre mama dna av nu despre tata!
Era indicat, daca tot a parasit copilul, sa se prezinte macar la procesul de pensie si prin reconventionala sa solicite incredintarea catre ea sau macar un program de legaturi personale. Obligatoriu trebuie sa faca acum o actiune noua dar, probabil Instanta va considera circumstantele de mai sus si va da un program minim.
Ce incredintare sa ceara o mama care si-a lasat copilul?Si de ce sa fie mutat copilul? Ii e rau unde e? Daca da, atunci sa ceara, daca ii e bine copilului sa-l lase la tata, ca daca il ia poate pleaca iarasi intr-o zi si uita sa se mai intoarca!
Multumesc pentru raspunsuri/pareri, insa as prefera sa nu judecati o mama, nu si-a parasit copilul, au fost certuri,a fost lovita de mai multe ori iar in final a plecat cu copilul dupa ea, insa tatal a gasit-o.
Nu s-a prezentat de frica lui si nu a luat masuri, in prezent plateste pensia alimentara si asigura copilului hainele, jucariile,rechizitele etc.
Isi doreste sa ia copilul, dar e cam dificil.