avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Galagie vecini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Galagie vecini

Buna ziua,

Am o mare problema cand vine ora 22 noaptea vecinii de la etajul superior i-au foc la propriu, adica fac un zgomot infernal.
1. Eu am inchiriat o garsoniera, am vorbit cu proprietarul de la care am inchiriat, raspunsul dansului a fost: ,,am vorbit la administratie'';

2.Zgomotul s-a accentuat si mai mult, am vorbit si eu cu administratorul, raspunsul lui a fost:,, sunt baieti seriosi care pleaca dimineata la ora 6 cu masina, zgomotul vine de la etajul 10''.

3. Am avut o perioda cand am dormit cu al meu calaculator pe muzica deschis toata noaptea, datorita zgomotului., am spus iarasi la adiministratie, cea facut administratorul , nimic, ba nu l-am auzit si pe el si alti locatari comentandu-ma in fata blocului, eu eram de vina.Sincer mi s-a parut un Mare nesimtit, am avut imboldul sa le zic in fata, acum regret ca nu am facut acest gest.

4. Intrebare ce este de facut, in acesta situatie?

Sa nu-mi spuneti ca nimic, trebuie sa existe o legislatie.

Ultima modificare: Luni, 8 Iunie 2015
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:43, 7 Iunie 2015
Pentru zgomot, deranj in bloc, muzica deranjanta, scandal... indiferent de ora, orice cetatean deranjat poate apela la politie prin tel. 112.
Eu am apelat de cateva ori direct la 112, fara a implica administratorul si fara a considera ca presedintele ar fi "nesimtit", stiind ca nu intra in atribuitiunile lui asemenea probleme si mai ales ca sunt in incompatibilitate cu acesta. Sigur ca este normal ca locatarii (proprietri sau chiriasi) sa informeze presedintele, administartorul, membrii comitetului pentru ca acestia poate-i cunosc bine pe vecini, poate pot discuta cu ei .... dar asta nu exclude apelul la 112 care rezolva problema imediat (10-20 minute).
elga50 a scris:

Politia este sesizata de oricine locuieste in condominiu @ynocentta.




Da @elga ,am sa incerc sa fac cunoscut raspunsul dvs autoritatii politiei
Problema se face ca astazi duminica ,am avut o situatie in care un chirias a carui sotie este insarcinata,a sesizat oficial politia pentru faptul ca proprietarul de la etajul superior de 3-4 luni aduce imbunatatiri la apartament
Inclusiv proprietarul apartamentului inchiriat a sesizat oficial conducerea asociatiei de proprietari in urma cu 1-2 luni deranjul zilnic datorat polizoarelor,flexurilor-zgomote realizate cu respectarea programului de liniste
Astazi ,cand a venit echipajul de politie au confirmat sesizarea dar,din cauza ca reclamantul are statut de chirias-chiar daca s-a depus inclusiv sesizarea proprietarului-politia a invocat ca nu poate decat eventual sa atentioneze proprietarul unde se excuta reparatiile
Acum cum intelege sa isi exercite politia responsabilitatea si autoritatea legal prevazuta este discutabila
Am avut in trecut probleme cu un proprietar care cazuse in darul lui bachus,care facea zgomote la cele mai nepotrivite ore,care ameninta,care aducea prejudicii la bunurile acelora care denuntau atitudinea si comportamentul acestuia
Politia....la multe sesizari din partea proprietailor,inclusiv a asociatiei de proprietari nu a facut decat sa vina sa constate si sa plece fara sa incheie proces verbal de contraventie nici in cazul in care a existat contraventie evidenta,agresiune si distrugere
In fapt este vorba si depre respectul,intelegerea si toleranta care ar trebui sa caracterizeze relatiile intre locatari,exercitarea cu responsabilitate de catre autoritatea statului a obligatiilor legal prevazute si garantate
Ultima modificare: Duminică, 7 Iunie 2015
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirie Daniel1900 Daniel1900 Locuiesc intrun bloc de 4 etaje! Eu sunt la etajul 4 iar sub mine mai exact la etajul 3,tot timpu odata la 6 luni sau max 8 se schimba chiriasi! Enervant ii ca ... (vezi toată discuția)
Linistea publica Alexandra Roman Alexandra Roman Buna dimineata (exact...dimineata), de 2 sapt ne confruntam cu niste vecini extrem de nesimtiti care dau gauri la orice ora si in orice zi indiferent de asa ... (vezi toată discuția)
Vecin absurd alopici2005 alopici2005 am un apartament in bucuresti intr-un bloc cu 4 etaje . locuiesc la etajul al 2 -lea iar vecinul de sub mine este total absurd si se cearta cu aproape toti ... (vezi toată discuția)