avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere TVA la import
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere TVA la import

Buna ziua,

Am facut un import din Corea iar la vama a trebuit sa platesc tva-ul aferent facturii externe, TVA-ul a fost declarat prin declaratia 394, este corect?
Acest TVA este deductibil?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 17:45, 9 Iulie 2009
394 se face in iulie sau in ianuarie.
Pai ce cod fiscal ati pus in declaratia 394 pentru acel TVA? Ca mie imi da eroare daca scriu ceva gresit, si cu siguranta si celor de la administratie.
EricaNagy a scris:

in aprilie s-a facut importul, probabil ca atunci s-a facut si declaratie


Motivul pentru care v-am intrebat este ca Dec 394 se face semestrial :Adica in luna ianuarie si luna iunie.
Daca achizitia s-a efectuat in anul 2009 , atunci nu este o problema....nu inregistrati....
Mult succes ,
Ultima modificare: Joi, 9 Iulie 2009
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere tva in vama croitoru raluca croitoru raluca buna ziua ma confrunt cu o problema legata de deducerea tva in vama. mai precis am avut import din norvegia cei din vama au calculat gresit tva iar noi am ... (vezi toată discuția)
Tva non ue SfetcuArabela SfetcuArabela Buna seara, Am o factura de achizitii din Turcia. Puteti sa imi spuneti va rog frumos in ce rubrica trebuie sa inregistrez TVA aferent in Jurnalul de ... (vezi toată discuția)
Tva de platit in plus in vama Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Buna ziua, Am primit o Decizie de regularizare situație din vama in care s-au calculat taxe vamale și TVA de platit in plus față de ce s-a platit in ... (vezi toată discuția)