Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere TVA la import
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere TVA la import

Buna ziua,

Am facut un import din Corea iar la vama a trebuit sa platesc tva-ul aferent facturii externe, TVA-ul a fost declarat prin declaratia 394, este corect?
Acest TVA este deductibil?

Va multumesc
394 se face in iulie sau in ianuarie.
Pai ce cod fiscal ati pus in declaratia 394 pentru acel TVA? Ca mie imi da eroare daca scriu ceva gresit, si cu siguranta si celor de la administratie.
EricaNagy a scris:

in aprilie s-a facut importul, probabil ca atunci s-a facut si declaratie

Motivul pentru care v-am intrebat este ca Dec 394 se face semestrial :Adica in luna ianuarie si luna iunie.
Daca achizitia s-a efectuat in anul 2009 , atunci nu este o problema....nu inregistrati....
Mult succes ,
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal