Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare masina vanduta facuta de noul proprietar tot ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare masina vanduta facuta de noul proprietar tot pe numele meu

Am vandut masina cu contract de vanzare cumparare,am scos-o de la fisc,la serviciul de inmatriculari a fost scoasa de pe numale meu in sistemul electronic.
Problema este ca samsarul a vandut-o,iar noul proprietar nu a inmatriculat masina pe numele lui si a facut asigurarea pe numele meu( nu e de mirare ca ASTRA e in pragul falimentului)eu fiind pensionar iar cel care detine masina are putin peste 20 ani.
Acum a facut accident si a venit la mine sa merg la asigurator iar eu am refuzat.
La urmatoarea asigurare eu avand alta masina se pare ca nu mai beneficiez de bonus.
intrebare
Cum scap sa nu se mai faca asigurare pe numele meu la masina vanduta.
Ati scris pe talon c-a fost instrainata?
nu am scris
ar fi fost cel mai simplu mod de a rezolva problema pentru ca era obligat ca in 30 de zile s-o inmatriculeze pe numele sau...
am facut demersurile necesare la serviciul de inmatriculari si am primit o adresa prin care mi se comunica ca Instrainarea autovehicolului a fost efactuata in baza de date a serivicului de inmatriculari
revin
ieri am primit de la societatea de asigurari un document prin care mi se cere sa completez un formular ca sa primesc o despagubire in urma unui accident produs cu masina vanduta anul trecut facut de o persoana pe care nu o cunosc.