Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... ce vechime trebuie sa aiba un consilier juridic ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

ce vechime trebuie sa aiba un consilier juridic definitiv pentru a intra in barou ca avocat definitiv?

Cata vechime in profesie trebuie sa aiba un consilier juridic definitiv ( cu examen ) pentru a putea intra in barou cu examen avocat definitiv?
de unde scrie ca trebuie 10 ani? era vorba de 5 sau in unele barouri chiar nu conta vechimea daca aveai examenul de definitivat in profesi puteai da baroul si sa te inscri avocat definitiv. Stie cineva exact cum e acuma?
Pot zice ca in acest domeniu este o lacuna a legislatiei.....intradevar , s-a modificat legea 51/1995, s-a abrogat art 16 alin 2, dar a ramas in vigoare art 19 alin 2 ....
Iar practica barourilor a fost neunitara in acest an.....unele barouri au inscris candidatii declarati admisi la examenul de primire in profesia de avocat pe tabloul avocatilor definitivi daca avea minim 5 ani vechime si erau consilieri juridici definitivi, alte barouri au cerut doar conditia de a fi consilier juridic definitiv fara a se solicita si vechimea in domeniu juridc.