avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal art 334 pentru moped
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal art 334 pentru moped

In Topoloveni mi s-a retinut permisul de conducere pentru conducerea unui moped neinregistrat si cu numere false (ale altui moped ) acesta sa intamplat in data de 06 .11.2014 as vrea sa stiu cat dureaza tot demersul , ca tot astept si nimic .Mentionez ca am mers si in audienta si mi sa spus ca o sa mi se dea un raspuns dar nimic

Ce se poate intampla ? Care sunt consecintele ?Care este cursul normal al unui dosar
Nu poate sa va spuna nimeni in concret cat dureaza,mergeti la organul de urmarire penala sa va audieze si incercati sa va construiti o aparare eficienta.
Sunt cazuri similare care nu au fost trimise in judecata, primind solutii de renuntare la urmarire penala.
ART. 334 c.p.
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numere provizorii expirate amigobz amigobz Bună seara.Întrebarea mea este despre circulaţia pe un drum public al unui vehicol cu numere provizorii expirate după noul cod penal. Vă mulţumesc. (vezi toată discuția)
Numere rosii expirate si noul cod penal oltul oltul cu ce s epedepseste punerea in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat si cu nr false conform noul cod penal? (vezi toată discuția)
Conducere scuter fara permis hany_2220 hany_2220 buna ziua.am condus un scuter fara permis de conducere si neinmatriculata ,ghinionul meu a fost sa ma aleg cu un dosar penal .as vrea sa stiu ce se poate ... (vezi toată discuția)