Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuare rezidentiat pe medicina de familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuare rezidentiat pe medicina de familie

Sunt medic rezident cu contract pe post. Nu mi-am finalizat stagiul de rezidentiat. Doresc sa continui rezidentiatul in medicina de familie.
Dar am aflat ca este posibil doar pentru rezidentii pe loc. Din motivul ca rezidentii pe post nu pot trece pe loc.
Potrivit OUG Nr. 18 din 29 august 2009 privind organizarea si finantarea rezidentiatului, mai exact Capitolul III, Art. 22, alineatul (2), potrivit careia: \"Medicii rezidenti care nu finalizeaza stagiul de rezidentiat in specialitatea obtinuta prin concurs pot continua pregatirea in specialitatea medicina de familie\".
Potrivit legislatiei credeti ca pot face acest demers sau nu?
Asa cum reiese din textul de lege, puteti continua pregatirea in specialitatea medicina de familie.

Prezentarea la examenul de medic specialist se face, dupa caz, la finele completarii pregatirii in specialitatea medicina de familie sau dupa parcurgerea integrala a curriculumului de pregatire in aceasta specialitate.