Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somajul si indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somajul si indemnizatia de crestere a copilului

Buna seara,
Am lucrat 2 ani la o firma iar acum m-am angajat la firma viitorului meu sot.
Am dori sa beneficiez si de somaj. Dupa cat timp pot face asta si in ce conditii?
Inainte de a-l termina viitorul meu sot vrea sa ma angajeze inapoi.
As dori sa raman si insarcinata.
O sa-mi afecteze somajul indemnizatia de crestere a copilului?
Mentionez ca este o intreprindere individuala
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
1. Chiar daca va angajati cu timp partial va poate oferi salariul minim pe economie (1050 lei lunar).

2. Daca salariul va fi mai mic si indemnizatia pentru CCC va fi mai mica dar nu mai mica de 600 lei lunar.

3. - Impozitul si contributiile sunt calculate la venitul lunar.
- Intrati pe:
[ link extern ]