avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somajul si indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somajul si indemnizatia de crestere a copilului

Buna seara,
Am lucrat 2 ani la o firma iar acum m-am angajat la firma viitorului meu sot.
Am dori sa beneficiez si de somaj. Dupa cat timp pot face asta si in ce conditii?
Inainte de a-l termina viitorul meu sot vrea sa ma angajeze inapoi.
As dori sa raman si insarcinata.
O sa-mi afecteze somajul indemnizatia de crestere a copilului?
Mentionez ca este o intreprindere individuala
Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:55, 4 Iulie 2015
1. Chiar daca va angajati cu timp partial va poate oferi salariul minim pe economie (1050 lei lunar).

2. Daca salariul va fi mai mic si indemnizatia pentru CCC va fi mai mica dar nu mai mica de 600 lei lunar.

3. - Impozitul si contributiile sunt calculate la venitul lunar.
- Intrati pe:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa revenire din ccc laura-ioana laura-ioana Buna ziua, In situatia in care angajatorul decide concedierea angajatului in prima zi dupa revenirea acestuia din CCC, acesta din urma mai poate beneficia de ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa concediu ingrijire copil stela chelner stela chelner Buna ziua, O persoana aflata in concediu de ingrijire copil termina aceasta perioada in nov 2016.Ar vrea sa mearga sa depuna demisia la firma unde are ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa concediu crestere copil pacepa_2001 pacepa_2001 Un salariat este in concediu de crestere copil din data de 05.09.2011.Urmeaza ca din data de 02.06.2013. sa revina la locul de munca. Poate beneficia de somaj ... (vezi toată discuția)