avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DECIZIA CCR 279/2015 REFERITOARE LA EXCEPTIA DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DECIZIA CCR 279/2015 REFERITOARE LA EXCEPTIA DE NECONSTITUTIONALITATE A DISPOZITIILOR ART 52 ALIN 1 LIT B

ACEASTA DECIZIE MODIFICA SI CODUL MUNCII (LEGEA 53)ART 52 LIT B?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:42, 3 August 2015
Da ,dar termenul de 45 zile a trecut de la publicarea deciziei CCR 279/2015,deci in concluzie acest articol si a incetat efectele juridice?
Numai partea care a fost declarata neconstitutionala îşi încetează efectele juridice.
TEZA 1 plangere penala formulata de angajator impotriva salariatului?
Intr-adevar, numai aceasta parte si-a incetat aplicabilitatea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara laly86 laly86 Buna ziua, nu stiu daca procedez corect in cazul unui salariat care lipseste de 3 zile(13-15.07),am intocmit referat,s-a numit comisia,convocatorul pentru ... (vezi toată discuția)
Suspendare cercetare disciplinara absente nemotivate centru_cta centru_cta Buna ziua! am un salariat care absenteaza nemotivat, i s-a facut raport de desfacere a contractului de munca. I-am trimis convocare, cu siguranta nu se va ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara cristin20 cristin20 Buna ziua! Pe perioada cercetarii disciplinare prealabile pot suspenda contractul individual de munca? Angajatul nu s-a mai prezentat la munca, ii pot ... (vezi toată discuția)