Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident in parcare Carrefour
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident in parcare Carrefour

Buna ziua,Va rog sa ma ajutati.Cu 10 zile in urma am luat parte la un accident in parcarea Carrefour.Ma deplasam cautand un loc de parcare(pe contrasens) pe drum principal si o alta masina care la fel era pe contrasens(drum secundar) m-a lovit din dreapta(are asigurare EuroIns)Intrebari:
a)este tarziu deja pentru programare la centru de daune?
b)a fost completat formularul de constatare amiabila,insa persoana a zis ca nu se va prezenta la centrul de daune deoarece nu se considera vinovata(masina acestei persoane nu a a avut de suferit) si nu a lasat nici o copie dupa buletin sau permis,numai copie asigurare si formularul completat,cum se procedeaza in acest caz?
cyan a scris:

Toate parcarile super/hypermarket-urilor au indicatoare rutiere, prin urmare sunt supuse regulilor de circulatie prevazute in codul rutier.

Asta in eventualitatea in care partile inteleg sa apeleze la autoritatea politiei,pentru declararea evenimentului
In speta supusa discutiei,partile se invinovatesc reciproc,nu au anuntat in termen asiguratorul,care are tot interesul sa nu acorde despagubiri

Din cate stiu constatarea amiabila se completeaza doar cand cei implicati sunt de acord cu cel vinovat pentru acident. Avand in vedere ca din cele relatate fiecare parte sustine ca este vina celuilalt ar fi trebuit sa va prezentati la Politie la accidente usoare pentru a fi stabilit vinovatul.