Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Verificare calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Verificare calcul salariu

Cu cca 1 an in urma am schimbat locul de munca. Incadrarea pe functie publica de executie s-a facut cu un coeficient de ierarhizare de 3,52 rezultand un salariu de baza de 1495 lei.
In urma verificarilor facute am sentimentul ca este un calcul gresit.
Daca poate cineva sa-mi explice pe inteles, ca de unde trebuia sa aflu informatii am plecat mai bulversata.
Din calculul facut de mine in baza Legii 284/2010, reiese ca la valoarea de referinta de 600 lei cu un coeficient de ierarhizare de 3,52 rezulta un salariu de baza de 2112, din care se scad cei 25% pentru bugetari rezultand 1584 lei deci nu inteleg de unde in dispozitia mea a rezultat 1495 lei. Se poate sa verificati calculul facut de mine, este corect sau nu?
Coeficientii de ierahizare prevazuti in Legea nr.284/2010 nu s-au aplicat niciodata de la intrarea legii in vigoare.

Legea nr.285/2010
art. 4
(1) Valoarea de referinta este de 600 lei.
(2) In anul 2011 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, denumita in continuare lege-cadru.

Legea nr.283/2011
Art. 4
(1) Valoarea de referinta se mentine si in anul 2012 la 600 lei.
(2) In anul 2012 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare.

OUG 84/2012
Art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.

OUG 103/2013
Art. 1. - (1) In anul 2014, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda pentru luna decembrie 2013 in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii si nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare

OUG 83/2014
Art. 1. - (1) In anul 2015, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda pentru luna decembrie 2014 in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii si nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare
....
In concluzie, nu mai inteleg nimic, cum s-a stabilit valoarea salariului de baza de 1495 lei in conditiile in care am fost incadrata in clasa I, grad superior, gradatia 4, clasa de salarizare 52, coeficient de ierarhizare 3,52. Vechimea mea in munca este de 17 ani.