Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la bere - cu alcool
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la bere - cu alcool

Pana la urma, berea ce tva are? Sunt unii furnizori care factureaza cu tva 24%, altii cu 9%. Ce ne facem la receptii? Avem cazuri de acelasi produs, luat de la 2 furnizori, cu tva diferit. Si nu vorbesc de bere fara alcool sau la halba.
Cota redusă de TVA de 9% va fi aplicată din 1 iunie pentru alimente, inclusiv băuturi (cu excepţia băuturilor alcoolice) destinate consumului uman şi animal, animale şi păsări vii din specii domestice, seminţe, plante şi ingrediente utilizate în prepararea alimentelor.
24% normal , la bauturile alcoolice nu se schimba TVA-ul