avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu vecinii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu vecinii

Stimati Domni/Doamne,

Imi cer scuze ca va inoportunez cu problemele personale, dar va rog frumos ma ajutati cu un sfat competent si eficient.

Locuiesc impreuna cu sotul la bloc si avem probleme cu zgomotele si muzica tare provocate de vecinii de deasupra, care sunt chiriasi. Proprietara e plecata din tara si a inchiriat unui cuplu de tineri, care ne terorizeza cu muzica tare si zgomote puternic atat in intervalul orelor de liniste (22 - 7 si 13 -14, dupa cum sunt afisate la avizier), cat si in afara lor. I-am rugat frumos sa lase muzica mai incet sau sa asculte la casti si sa nu mai bubuie pe parchet in toiul noptii. Au fost extrem de agresisi si necivilizati, mai ales domnisoara. Au tipat si ne-au trantit usa in nas, continuand in stilul propriu. Am luat legatura cu Administratorul blocului, care a spus ca nu ii cunoaste, nu sunt trecuti in cartea de imobil si cel mai probabil, ca nu au contract de inchiriere. Aministratorul, impreuna cu sotul meu, au mers la ei sa ii solicite ca macar sa se treaca in cartea de imobil, cum este legal, dar au refuzat sa deschida. Mai mult, in mod ostentativ, au incuiat usa suplimentar, sa se auda. Nu vreau sa ma gandesc la ce s-ar putea intampla in cazul unei tevi sparte, inundatie, etc. Nu exista nici un nume/numar de contact, usa refuza s-o deschida.

Cat despre reclamatia la politie, nu sunt confidenta ca se rezolva ceva. Inaintea acestor chiriasi, au locuit patru fete, care faceau un scandal monstru. Am facut reclamatie scrisa la Sectia 25, de care apartinem. Dupa un timp, a venit polististul de proximitate, a discutat cu ele (nici ele nu locuiau legal acolo) si care mi-a spus ca n-are ce sa le faca. Ele au negat ca fac zgomot, vecinii cu spiritul civic cunoscut la romani, au ascultat in spatele usilor, fara sa confirme cele spuse de noi, la Administrator si Presedinte, care cunosteau problema, politistul nu s-a mai deranjat sa intrebe, asa ca nu s-a luat nici o masura. Am avut noroc ca le-a dat proprietara afara. Linistea noastra a durat 4 luni. Acum, am luat-o de la capat cu altii.

Din ce am citit pe internet, inteleg ca daca nu se trec in cartea de imobil sunt pasibili de amenda, iar daca nu au un contract legal (chiar daca nu platesc chirie, inteleg ca tot trebuie sa aiba un act de comodat), din nou pot face reclamatie la fisc. Cat despre zgomot, inteleg ca se rezolva (???) numai cu politia.

Imi puteti spune, va rog frumos, care sunt caile legale de urmat?

Va multumesc anticipat.

Cu stima,

Anca
am inteles ideea , odata sunat serviciul 112 , sunt obligati sa vina si sa constate.
experienta traita de mine: am sunat la 112 pentru galagia produsa de vecin care nu stiu ce modifica prin casa(vreo 4 zile la rand), iar , opreratorul mi-a sugerat sa sun doar in intervalul orar 13-14 , ca agentii sa-l poata linisti . eu mai lucrez si in ture de noapte , asa ca in timpul zilei trebuia sa ma odihnesc.
Buna ziua,
As dori sa va intreb legat de acelasi subiect ceva. La noi la intrarea in bloc, cineva, poate un membru al com.ex. a lipit o hartie pe care scrie programul de pastarea linistii. Este de la 22:00 - 08:00 si de la 14:00 - 17:00. Probabil aceasta decizie s-a luat in cadrul sedintei c.ex. Daca politia vine in urma unei sesizari, ce interval orar ia in considerare? Cel din legea 61/1991, sau cel luat in cadrul sedintei?
Cu respect,
Cornelusha
legea este primordiala. ce scrie pe afise , poate sa fie doar reclama la , chipurile , cat de ordonata este comunitatea din acel bloc. intre 22 si 06 dimineata , se amendeaza cu fix 1000 lei. intre 13 si 14 , se aplica aceeasi regula. doar ca , trebuie facut apel la 112 , nu plangere la sectia de politie.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Cornelusha

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confuzie legata de art 28 din legea 61/1991. Ana 26 Ana 26 Situatia a devenit insuportabila cu vecinii care ma trezesc in bubuituri in tavan si muzica insuportabila.Problema este ca asta se intampla zilnic de la ora ... (vezi toată discuția)
Incalcarea normelor de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice Arnie Arnie Buna ziua. Incep acest mesaj prin a imi cere scuze daca am postat gresit sau nu am ales categoria potrivita. Am cateva intrebari referitoare la legea 61/1991 ... (vezi toată discuția)
Buna seara. de aproximativ 3 luni de zile am probleme cu 1 chirias ... Twardy1 Twardy1 Buna seara. De aproximativ 3 luni de zile am probleme cu 1 chirias foarte galagios, care sta deasupra mea, care isi aduce prietenii de 3-5 ori pe saptamana si ... (vezi toată discuția)