Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Felul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Felul muncii

Este o schimbare a felului muncii daca un angajat este mutat efectiv in alt birou (in organigrama este alt compartiment al aceluiasi serviciu) cu alte atributiuni care au apartinut inainte altei functii/meserii/ocupatii in sectorul bugetar ? Este vorba de o preluare definitiva de atributii de la un alt angajat incadrat cu alta functie.
Sunt de acord. Nu v-am contrazis. Managerul stabileste atributiunile si criteriile de evaluare.

Adăugarea unor atribuţii care au o altă natură şi corespund în fapt unei funcţii, are semnificaţia modificării FELULUI MUNCII ? Deci managerul ca sa schimbe atributiile trebuie sa intocmeasca act aditional, nu ? Sau decizie.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu v-am explicat mai sus ca parerile sunt impartite si nu am ocolit niciun raspuns.

Sunt de acord ca, angajatorul nu poate modifica atributiile prevazute in fisa postului de o maniera in care acestea sa nu mai corespunda functiei in care este incadrat salariatul ci unei alte functii sau meserii de acelasi nivel de pregatire sau de un nivel de pregatire inferior ori superior.

Este problema angajatorului cum decide sa faca aceasta modificare, salariatul avand la dispozitie actiunea in instanta pentru situatia in care se decide unilateral modificarea.

De asemenea, salariatul are posibilitatea de a semna fisa postului sub rezerva legalitatii celor inscrise in ea .

Cornel Vasile, Consilier juridic
"Sunt de acord ca, angajatorul nu poate modifica atributiile prevazute in fisa postului de o maniera in care acestea sa nu mai corespunda functiei in care este incadrat salariatul ci unei alte functii sau meserii de acelasi nivel de pregatire sau de un nivel de pregatire inferior ori superior"

Adica angajatorul poate sa faca acest lucru doar daca este de acord si angajatul ? Daca atributiile schimba FELUL MUNCII, acestea fiind indeplinitre de alta functie este necesar act aditional si acordul angajatului.
Daca se schimba felul muncii , atunci trebuie incheiat act aditional.
Denumirea functiei o pastram, doar ca nu o sa mai aiba aceleasi atributiuni, ci cele ale altor colegi cu alta functie. Am revenit deci, la intrebarea initiala, este schimbare a felului muncii ?