avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Buna ziua,
Doresc anumite lamuriri referitoare la contractul colectiv de munca.
Am avut prevazut in C.C.M.valabil un an de zile din perioada 01.08.2014-01.08.2015 acordarea primei de vacanta in valoare de 1900 lei brut,pe care nu am primit-o pana la data de 05.08.2015,contractul a fost inregistrat la ITM..Incepand cu data de 01.08.2015 s-a prelungit vechiul CCM cu act aditional pana in 31 iule 2016 specificand ca prima de vacanta neacordata se transforma in prima de ziua salariatului in valoare de 1100 lei brut si se acorda persoanelor care sunt nascute din luna august 2015 si cei care s-au nascut inainte de aceasta data vor beneficia de 1100 lei brut la anul.
Rugamintea mea este ca acea prima de vacanta trebuia acordata pe anul 2014.Unde ar trebui sa ma adresez?Poate ma ajuta cineva.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:55, 5 August 2015
Ati solicitat prima de vacanta in 2014?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati ccm Jino_Marius Jino_Marius Buna ziua, Am avut un CCM incheiat in perioada 01.08.2014-31.08.2015 in care am avut urmatoarele facilitati\\"Adaos pentru concediul de odihna\\"Se acorda ... (vezi toată discuția)
Ce are prioritate, aplicarea prevederilor ccm sau a legii nr. 94/2014? cristina69 cristina69 Buna ziua Va rog mult sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele: Daca angajatorul este o societate comerciala la care statul este actionar majoritar si are ... (vezi toată discuția)
Prima vacanta neacordata pe motiv de incetare cim gcristi001 gcristi001 BUna ziua. Am urmatoarea speta : Am fost instiintat verbal, ca nu mi se va acorda prima de vacanta, imediat dupa ce mi-am depus demisia, pe data 19 iulie ... (vezi toată discuția)