Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract coleciv de munca prelungit cu act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract coleciv de munca prelungit cu act aditional

Buna ziua,
Am si eu o intrebare referitoare la C.C.M .
Am avut un contract colectiv de munca incheiat pe un an de zile care a expirat in 31.iulie .2015 in care aveam prevazut un spor de fidelitate de 10%,acest contract s-a prelungit cu un act aditional pe perioada01.08.2015-31.07.2015.
In acest act aditional scrie in felul urmator:"Sporul pentru fidelitate se calculeaza la salariul de baza proportional cu timpul efectiv lucrat in program normal de lucru.Sporul se anuleaza in luna in care timpul efectv lucrat in program normal de lucru este mai mic decat timpul de lucru programat cu exceptia situatiei in care salariatul s-a aflat in concediul de odihna in baza programari aprobate. Procentul sporului de fidelitate se modifica incepand cu luna urmatoare indeplinirii conditiilor de vechime neintrerupte de mai sus.
Am inteles ca daca imi iau o zi de concediu de odihna nefiind programata in luna respectiva nu imi mai da fidelitate toata luna ,la fel si cu concediu medical.
Intrebarea mea este nu este un abuz al angajatorului conform codului muncii?
Si daca da ce decizii ar trebui sa iau.
Multumesc Mult.
Nu este un abuz, intrucat nu angajorul a decis unilateral asa ceva , mai exista si sindicatul care a acceptat aceasta clauza.