Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concurs promovare funcționar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concurs promovare funcționar public

Am fost promovată temporar într-o funcție publică de conducere, pe durata a 6 luni. Termenul se împlinește la 30 septembrie. Unitatea nu a organizat concurs pentru ocuparea postului motivând ca nu este buget!? Ce se poate face?
Legea nr. 284 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice

art.25
(1) Exercitarea cu caracter temporar a unei funcţii de conducere se realizează prin numirea temporară a unei persoane angajate care îndeplineşte condiţiile specifice pentru ocuparea funcţiei de conducere şi care nu a fost sancţionată disciplinar, pe o perioadă de maximum 6 luni într-un an calendaristic, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.
(2) În mod excepţional, perioada prevăzută la alin. (1) poate fi prelungită cu maximum 6 luni, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.
....
Legea 188/1999 - art.92.
Daca nu se organizeaza concurs nu mai puteti ocupa temporar functia publica de conducere vacanta. In 2016 se poate solicita avizul anfp-ul pentru exercitare temporara de maxim 6 luni, sau pot bugeta postul, participati la concurs si multa bafta.