Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA falsa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA falsa

Buna ziua, am fost implicat intr-un accident rutier (o duba mi-a taiat calea iesind de pe un drum secundar unde avea "Cedeaza trecerea" si desi am franat l-am lovit in roata din fata), vinovatul fiind cealalta parte. In accident nu au rezultat raniri ci numai daune materiale. Am fost cu cealalta parte la Politia Rutiera (str Reinvierii, Buc. sect.2) unde soferul dubei a fost gasit vinovat, amendat si i s-a suspendat carnetul pe 2 luni pt ne-acordare de prioritate. De asemenea, acesta mi-a dat o copie dupa RCA, care era incheiat la Astra Asigurari si avea data de valabilitate in regula (era incheiat inainte de accident si era inca valabil). Am mers cu aceasta copie si cu masina mea (cu care ma puteam inca deplasa) la sediul Biroului de constatari Astra din Barbu Vacarescu, unde am dat copia dupa RCA primita de la vinovat, mi s-a facut constatarea de catre agentul Astra si a fost deschis dosarul de dauna. Am primit si lista Service-urilor cu care Astra are contract de decontare directa, de pe care am ales o unitate service agreata.

La service mi s-a facut o re-constatare din care au rezultat inca cateva piese ce trebuia schimbate, lista acestora si pozele masinii fiind trimise spre aprobare la Astra. Astra a confirmat acceptul pt schimbarea/repararea acestor piese mentionand insa ca acest accept nu reprezinta acceptul de plata (am banuit ca aceasta mentiune s-a facut pt ca nu exista inca un deviz). Service-ul mi-a reparat masina (piesele au fost cumparate printr-o firma terta care are contract cu Astra sa se ocupe de acest lucru pt toate service-urile care au contract cu Astra) si a trimis devizul spre aprobare la Astra. Aici - surpriza, Astra informeaza Service-ul ca polita RCA ASTRA a carei copie mi-a fost data de catre vinovat, nu este gasita in sistem (arhiva Astra) si ca deocamdata mai cauta, ramanind sa isi dea acceptul catre Service cand va gasi aceasta polita in sistem.

Intelegand de la Service ca au existat cazuri de polite RCA false si ca in acest caz ar trebui sa le platesc cheltuielile (cca 120 milioane lei vechi), am verificat pe site-ul [ link extern ] .

In aceasta situatie v-as ruga sa ma ajutati cu un sfat referitor la ce as putea face. M-am gandit (dar nu stiu daca e posibil asa ceva) ca poate brokerul de la care a cumparat vinovatul polita RCA nu a depus inca situatia cu politele vandute la Astra (polita fusese cumparata cu cca o luna inainte) si ar putea sa mai apara totusi in sistem la un moment dat. Pe de alta parte, este posibil ca polita sa fie FALSA (chiar daca pentru un ne-avizat ca mine arata ca o polita valabila, inclusiv cu portiunea verde).

Mentionez ca am si CASCO (masina, un LOGAN, este luata prin credit bancar pe 3 ani din care mai am un an si banca a solicitat la acordarea creditului sa am CASCO pe toata durata creditului) dar nu am mers la asiguratorul CASCO pt ca nu eram vinovat si am facut dosar de dauna pe polita RCA a vinovatului.

Ce posibilitati am sa imi fie acoperite aceste cheltuieli?

Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
nucu$ a scris:

Daca folositi polita CASCO, puteti avea un aliat in asiguratorul dv.(masina fiind pe credit, cred ca nu va afecteaza la reinnoire)
Asiguratorii RCA isi asuma si politele "dubioase" care le apartin ca formular.Este in sarcina lor sa verifice pe traseu/sistem , si sa gaseasca vinovatul pentru a-i imputa dauna.

Multumesc pentru raspunsuri. Din cunostiintele dvs, asiguratorul CASCO (in cazul meu OMNIASIG) poate fi obligat sa ma despagubeasca desi am inceput dosarul de dauna pe RCA, la ASTRA ? Si ina acest caz care ar fi procedura?

Multumesc mult.

BobySolo
Este optiunea dv. de a aviza dauna la asiguratorul CASCO.Obligativitatea intervine dupa deschiderea dosarului de dauna, conform conditiilor de contract (polita) , in termenul specificat/asumat acolo.
In plus exista si interesul asiguratorului, care va recupera plata daunei de la cel RCA.
nucu$, utilizator
Bună ziua lucrez la o firma de transport și am fost implicat într-un accident ușor am verificat asigurarea mașini care o conduc și nu apare nicăieri menționez ca eu am fost vinovat în acel accident și acest accident a fost produs în Germania
dacă se dovedește ca asigurarea RCA este falsa cine va fi trasa la răspundere eu sau firma la care lucrez sa mai întâmplat asta și am înțeles ca șoferul este tras la răspundere și nu înțeleg de ce? Nu consider ca e de datoria mea ca șofer sa aflu dacă asigurarea este falsa sau nu ci a firmei la care lucrez
Andrei1995vggddh, utilizator
V-am raspuns separat la intrebarea postata de Dvs.

Va rog sa cititi raspunsul acolo !

Andrei1995vggddh a scris:

Bună ziua lucrez la o firma de transport și am fost implicat într-un accident ușor am verificat asigurarea mașini care o conduc și nu apare nicăieri menționez ca eu am fost vinovat în acel accident și acest accident a fost produs în Germania
dacă se dovedește ca asigurarea RCA este falsa cine va fi trasa la răspundere eu sau firma la care lucrez sa mai întâmplat asta și am înțeles ca șoferul este tras la răspundere și nu înțeleg de ce? Nu consider ca e de datoria mea ca șofer sa aflu dacă asigurarea este falsa sau nu ci a firmei la care lucrez

Daniel Vidoe a scris:

V-am raspuns separat la intrebarea postata de Dvs.

Va rog sa cititi raspunsul acolo !

Andrei1995vggddh a scris:

Bună ziua lucrez la o firma de transport și am fost implicat într-un accident ușor am verificat asigurarea mașini care o conduc și nu apare nicăieri menționez ca eu am fost vinovat în acel accident și acest accident a fost produs în Germania
dacă se dovedește ca asigurarea RCA este falsa cine va fi trasa la răspundere eu sau firma la care lucrez sa mai întâmplat asta și am înțeles ca șoferul este tras la răspundere și nu înțeleg de ce? Nu consider ca e de datoria mea ca șofer sa aflu dacă asigurarea este falsa sau nu ci a firmei la care lucrez

Colegu ceai rezolvat ca si eu mis in situatia asta ca si tine?