avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Valoare proces verbal de compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Valoare proces verbal de compensare

Buna ziua. Am facut o lucrare unui client in luna iunie 2015 (cu scadenta in iulie 2015) si am emis catre el o factura in valoare de 31.000 lei. In 30 septembrie clientul respectiv ne-a facut si el o lucrare si ne-a emis o factura de 50.000 lei. Vrem sa compensam intre noi suma de 31.000 lei iar restul datoriei sa o platim prin banca. Cum este corect sa fac compensarea fara sa transmit datele Institutului de Management si Informatica (IMI). Pot sa fac mai multe ordine de compensare mai mici de 10.000 lei pentru date diferite?
Cel mai recent răspuns: mirelus1968 , utilizator 13:29, 2 Octombrie 2015
Poti sa faci 3 ordine de compensare cu o valoare de 10000 lei ptr 3 date diferite dar nu in aceeasi luna. Poti face ordine de compensare cu o valoare mai mare de 10000 lei fara implicarea IMI daca scadenta facturilor nu depaseste 30 de zile
daca scadenta facturii nu este depasita, se poate compensa suma de 31.000lei.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare datorii/creante tatiana1 tatiana1 Compensarea datoriilor pentru care au fost emise facturi cu valoare mai mica de 10.000 lei dar totalul facturilor este de 20.000 lei ,cu creante pentru care ... (vezi toată discuția)
Ordin de compensare monicagheorghe monicagheorghe Buna ziua, Va solicit un raspuns la urmatoarea nelamurire: sunt agentul economic initiator al unui ordin de compensare cu o societate. Nu stiu care ... (vezi toată discuția)
Ordine de compensare sorina_han sorina_han Va rog ma ajuta cineva cu art. din codul fiscal referitor la regimul ordinelor de compensare? Multumesc:love2: (vezi toată discuția)