Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestarea in instanta a decizie de solutionare a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestarea in instanta a decizie de solutionare a comisiilor de expertiza (contestate)

Buna ziua,
Tatal meu a pierdut pensia de invaliditate gradul III, acum 3 luni si jumatate. Acesta a facut contestatie si dupa mai bine de 3 luni , in care am tot sunat sa aflam de ce intarzie, ni s-a comunicat ca sunt foarte aglomerati si nu au timpul necesar sa rasunda in termenul legal si sa asteptam ca se va rezolva, a fost chemat iar. In doar 5 minute i-au dat acelasi verdict spunandu-i ca este apt de munca. Precizez ca tatal meu are nevoie urgenta de operatie de schimbare de valva la inima. Intr-o zi la munca a cazut din picioare, a venit ambulanta si s-a constatat dupa zeci de analize repetate ca nu mai are voie sa depuna efort fizic si trebuie sa se pensioneze pe caz de boala si sa se opereze urgent. Intrebarea este ce sanse sunt sa castige in instanta impotriva contestatie avand in vedere ca analizele si verdictele doctorilor(clinici private si de stat) spun clar ca nu are voie la efort , si rezultatele testelor facute de cei de la Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă care il trimit la munca?
Îmi pare rău de această situație! Nu vă poate spune nimeni ce șanse are tatăl dvs. să câștige un eventual proces. Oricum trebuie să se adreseze instanței, nu are ce să piardă. Multă sănătate!
Gabriela Pintea, Consilier juridic